2 yaş sendromu (Ne zaman başlar?-Neler yapılmalıdır?)

0
1956
görünümler

2 yaş sendromu ve yapılması gerekenler

2 yaş sendromu nedir
2 yaş sendromu

2 ve 3 yaş aralığında ki çocukların bir anda farklı davranmaya başladığını ve huysuzlaştığını gören aileler sıklıkla duydukları bu 2 yaş sendromu durumunu araştırmaya başlarlar.

Anne ve babaların merak ettiği genellikle;

2 yaş sendromu ne zaman başlar? 2 yaş sendromunda neler yapılmalıdır? Veya yapılmamalıdır? 2 yaş sendromu ne zaman biter? Bebeğim 2 yaş sendromunda mı?Gibi sorulardır. Annesi bebesi olarak uzmanların bu sorular hakkında verdiği cevapları sizler için derledik.

Nedir bu 2 yaş sendromu?

Anne babalar, “Çocuğum artık yürümeye başladı ve etrafı gezip kendi isteklerini bir şekilde anlatıyor.” diye düşündüğü en güzel zamanlarda bir anda o sevimli bebeğin huysuz bir canavara dönüştüğünü fark ederler. Zaten olması gereken de tam olarak budur. Gayet normal karşılanan bu durumu uzmanlar şu şekilde açıklarlar. Bebeğiniz artık büyüdü ve benliğinin farkına vardı. Etrafı keşfederken kendini de keşfetmeye başlayan bebeğiniz artık çocukluk dönemine geçiş yapıyor. Bu dönemde kendi istediklerinin olması için her türlü huysuzluğu yapan bebeğiniz, sizin sözlerinize ya da isteklerinize kulak asmayacaktır.

2 yaş sendromu ne zaman başlar?

Kesin zamanı çocuktan çocuğa değişmekle birlikte genellikle 18 ay ile 36 ay arasında başlayan bu dönemi anne babaların fark etmemesi imkansızdır. 2 yaş sendromu dışında erken ergenlik ve çocukluk dönemi geçiş olumsuzluğu olarak adlandırılan bu zorlu dönem 3 veya 3 buçuk yaşına kadar azalarak devam edecektir.

2 yaş sendromu belirtileri nelerdir?

Özellikle istediği bir şeyi vermediğinizde ya da yapmadığınızda eskiden ilgisi hemen dağılan bebeğiniz artık isteklerinin farkındadır ve size direnir.

Bu direnmeyi genellikle;

Yumruklarını sıkarak, size veya etrafa vurmaya çalışarak, kendini yere atıp ağlama krizi eşliğinde bağırarak gösterebilir.

Öz güven kazanmaya başlayan bebeğiniz;
 • Sizin elinizden tutmadan özgürce yürümek isteyebilir.
 • Kendi kendine dışarı çıkmak ve dolaşmak isteyebilir.
 • Kapalı kapıların açılması için ağlama ve sinir krizine girebilir.
 • Gece uyanıp sizden onunla oyun oynamanızı isteyebilir.
 • Kendi kendine konuşup bir şeyler anlatmaya çalışabilir.

2 yaş sendromunda nasıl davranılmalıdır?

2 yaş sendromu nedir?
iki yaş sendromu

Bebeklikten çocukluğa geçiş dönemi olan bu zorlu dönem, uzmanlara göre büyüme hormonlarının etkisinden kaynaklanmaktadır. Yani bebeğinizin aşırı tepkiler vermesi ve huysuz olması bir sorun değil aksine büyüyüp geliştiğinin bir kanıtıdır.

Bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler;
 • Öncelikle, çocuğun bu yaptıklarının doğal olduğunu diğer aile bireylerine de anlatmalısınız.
 • Çocuğun bu aşırı tavırları karşısında ılımlı ve anlayışlı tavırlar sergileyerek onu sakinleştirmeye çalışmalısınız.
 • Bütün istediklerini yaptırmak isteyen çocuğunuzun her istediğini yapmak da doğru bir davranış değildir. İstediği olmadığı için sinirlenen ve öfke nöbeti geçiren çocuğunuzla, önce sakinleşmesi için konuşmalısınız. Ve ilgisini başka bir şeye çekmeye çalışmalısınız.
 • İstediği karşısında diretiyor ve ilgisi dağılmıyorsa nadir de olsa istediğini yapın ancak ondan da bunun karşılığında bir şey isteyin. Örneğin bu kapıyı açarım ama sende sütünü içeceksin ya da tamam seninle oynarım ama sende oyundan sonra uyuyacaksın gibi.
 • Çocuğunuzun bu dönemi daha çabuk atlatması için onunla daha çok iletişim halinde olmalısınız. Onunla oturup sevdiği oyunları oynayın, zararı olmayan isteklerini yerine getirirken bunu ona hissettirin.
 • Onun da bir birey olmaya çalıştığını aklınızdan çıkarmayın arada ona kıyafetlerini gösterip onun seçmesini isteyin ya da yiyebileceği şeyler hakkında seçenekler sunun.
 • Size bir şey anlatmaya çalışırken onu dinleyin anlamaya çalışın. Ne istediğini biliyor olsanız bile onun size anlatmasına izin verin.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz