Baba Olmak

0
934
görünümler

DOĞUM VE BABA OLMAK

baba olmak

Sevgili anneler; eşinizin gözünden çocuk sahibi olmanın nasıl bir şey olduğunu hiç düşündünüz mü? peki ya baba olmak?

Eşiniz bebeğinizi kucağına almıyor, sizin kadar iyi tutamıyor, altını değiştirmekten, onu beslemekten kaçınıyor, sarılıp uyumuyor ve ağladığında ne yapacağını bilemeyip bebeğinizi hemen size mi veriyor?

Baba olmayı anlamak

Aslında belki de en doğal davranışları gösteriyor çünkü kadınlar bebekleri doğduğunda anne olmuşlardır. Kendi çocukluk çağlarından beri anne olmak üzere kodlanan anne adayı, bebeğini karnında büyüttüğü yaklaşık 40 hafta boyunca onunla fiziksel ve duygusal iletişimini geliştirir, bağlarını kuvvetlendirir. Çocukluğundan beri evcilik oynarken bile anne rolünü kimseye kaptırmayan müstakbel annemiz, bebeği doğduğunda ihtiyacı olacak altyapıya sahiptir.

Oysa  erkekler baba olarak doğmaz aksine babalığı baba olduktan sonra öğrenirler. Annenin aksine çocuklukları boyunca hiç ilgilerini çekmeyen evcilik oyununda baba rolünü oynarken işe gitmiş, otomobil kullanmış, aileye yemek ısmarlamış, bebek olmayan çocuğunu annesinin sözünü dinlemesi konusunda uyarmıştır.  bebeğin bezini değiştirmemiş, onu beslememiş, onunla oyunlar oynamamıştır çünkü bu işler anne rolünü oynayan çocuk tarafından kimseye kaptırılmamıştır.

baba ve anne hamilelik
baba olmak

İlerleyen yıllarda da muhtemelen kardeşi bile olsa bebek bakmaktan anladığı tek şey agucuk gugucuk olmuş neşeli zamanları dışında bebeklerle iletişime geçmemiştir. Bu konuda istisnaların olduğunu kabul etsek de kültürümüzde yaygın olarak yerleşik anlayış erkekler bebek bakamaz şeklindedir.

Eşi hamile kalana kadar baba olmak fikri hep arka planda olan baba adayımız gebelik sürecinde baba olmayı içine sindirmeli babalığın farkına varmalıydı değil mi? Hayır. Maalesef bu dönemde de babamız annemiz kadar şanslı değil. Anne 40 hafta boyunca içinde gelişen mucizenin gelişimini yakından takip ederken baba annenin anlattıkları ile yetinmek zorunda kalmış, doğum yaklaşırken bebeğin hareketlerini gözlemleyip  annenin karnı üzerinden hissedebilmiş ancak arada hep annemiz olmuştur.

Hiçbir şey anlamadan geçirdiği bu süreç sonunda kucağına aldığı minicik mucizenin babası olduğu söylenmiş ama nasıl baba olunacağı öğretilmemiştir. Oysa şanslı annemiz öyle mi? Doğum yapar yapmaz herkes etrafını sarıp zaten bildiği şeylere bilmediklerini de ekleyerek anneliği iyice bir öğretmişlerdir. Doğum sonrası herkes annenin yanlışlarını düzeltmeye kendini adamışken zavallı yeni babamız bir eşine, bir yeni gelen minik mucizeye bakarak kendi kendine baba olmayı öğrenmeye çalışmaktadır.

İlerleyen süreçte anne defalarca kucağına aldığı, beslediği, altını değiştirdiği bebeğin bedenini ezberlerken baba hala uzaktan bakmakla yetinmektedir. Bebeği her kucağına aldığında acemi görünmesi de tam olarak bu nedenledir. Acaba yanlış mı tutuyorum? Böyle tutunca canı yanıyor mu? Bir yerine zarar verir miyim? sorularını kendisine sormakla meşgul olduğu için asıl işine odaklanamıyordur.

Acemi anneye tavsiyemiz

Sevgili anneler; acemi babalara zaman tanıyın zamanla babalığı öğrenecek ve çok iyi baba olacaklar onların sizin sahip olduklarınız gibi mükemmel öğretmenleri ve tecrübeleri yok her şeyi kendi başlarına halletmeye çalıştıkları için babalığı öğrenmek zaman alacaktır.

 

 

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz