Bebek Konuşma Zamanı

0
1169
görünümler

Bu yazımızda Bebek kaç aylıkken konuşur? Bebek konuşması için neler yapılır? Bebek konuşma teknikleri nelerdir? Bebeğin ilk konuşması hangi aylarda olur? gibi soruları yanıtlamaya çalıştık.

Bebek kaçıncı ayda konuşur?

bebeklerde ilk konuşma
bebek konuşma zamanı

Çocuğunuz, gördüğü, duyduğu, hissettiğini ve düşündüklerini açıklamak için kelimeleri nasıl kullanabileceğini aşamalı olarak anlayacaktır. İlk sözcüğünü söylemeden önce bile çevresindeki herkesi dinliyor ve öğreniyor olacaktır.

Bebeğiniz dünyaya geldiği andan itibaren, nasıl iletişim kuracağını öğrenmeye başlar. İlk iletişim (konuşma) şekli ağlamaktır. Aç, rahatsız ya da yorgun olduğunda ağlayarak size derdini anlatır.

Yaklaşık üç aydan itibaren, bebeğiniz kendine gülümsemeye başlar ve onunla konuşurken ses çıkarabilir. Kendi adını tanımaya başlamış olabilir ve ona uzaktan seslendiğinizde bile tepki veriyor olabilir.

Altıncı aydan itibaren çocuğunuzun telaffuzu kolay olan “ba” ya da “ma” gibi belirli sesleri çıkarabildiğini fak edersiniz. Bu sesleri defalarca tekrarlamaktan usanmaz çünkü kendi sesini duyabilir ve bu çok hoşuna gider.

Çocuğum konuşmayı nasıl öğrenecek?

12 ay ila 17 aylarda dilsel gelişim, konuşma eğitimi;

İlk doğum günü civarında bebeğiniz birden fazla kelimenin anlamını biliyor olabilir ve bunların birkaçını kullanmaya çalışıyor olabilir. İlk kelimeleri. “Anne”, “ baba” ya da “dede” varyasyonları olabilir.

Yaklaşık 15 ay civarı, bebeğiniz bir soru sonunda muhtemelen sesini yükseltecektir. İşaret ve sallama gibi ne söylediğini vurgulamak için el hareketleri yapabilir.

Çocuğunuz “Oyuncağı kaldır” veya “Masaya gel” gibi basit veya rutin talimatları anlayabilir ve uygulayabilir.

18 ila 24 aylık bebeğin konuşması
bebeklerde konuşma zamanı
bebek konuşma teknikleri

18 aylık bebeğiniz altı ile yirmi arasında basit sözcük kullanabilir. 2 yaşındaki bir bebek 50 veya daha fazla tek kelime kullanıyor olabilir. “beni al” gibi temel cümleleri kullanarak iki sözcüğü bir araya getirebilir. Bir ninni söylüyorsanız, o da sizinle söylemeye çalışır. “Dandini dandini… “ diye başladığınız ninniye  “dastana” diyerek size eşlik edebilir.

Oyun oynarken kendi kendine konuşur ve gevezelik eder. Ne dediğini önemsemeden, kendi küçük dünyasında, gerçek konuşma ritmiyle, sizin anlamadığınız kelimelerle konuşan bebeğinizi izlemenin tadını çıkarın. Siz anlamasanız da onun ağzından çıkan her kelimenin anlamı var ve bunu yaparak konuşmasını kendi kendine geliştirecek

‘Ben’, ‘sen’ ve ‘o’ gibi zamirleri bebeğiniz karıştırıyor olabilir. Bu isimlendirmeler onun için henüz çok soyut. Onunla “ben topu atıyorum” yerine “anne topu atıyor” diyerek zamirlerden kaçınarak konuşabilirsiniz. Çocuğunuzun konuşması henüz net değilse endişelenmenize gerek yok. Her bebek, farklı aşamalardaki farklı sesleri öğrenir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz