Bebekler ve Diş Çıkarma Süreci

0
1836
görünümler

Bebeklerin Diş Çıkarma Süreçleri Nasıldır?

ilk hangi diş
diş çıkış sırası

Genetik etkilere göre diş çıkarma süresi bebekten bebeğe değişmesine rağmen genel olarak 4. ve 6. Aylar arasında bebeğinizin ilk dişini çıkarması beklenir. Genellikle öndeki dişlerden başlayan diş çıkarma süreci ilk dişin çıkmasıyla birlikte öndeki 4 dişin(üstten 2 alttan 2) çıkmasıyla biraz durulur ancak çok geçmeden bu dişlerin yanlarındaki dişlerde çıkarak öndeki sekiz diş görünür hale gelir.

Bu 8 diş den sonra kısa bir bekleme süresi oluşur ve yaklaşık bir yaşında ilk azı dişleri de çıkmaya başlar.Köpek dişleri henüz çıkmadığı için dişleri boşluklu bir görünüm oluşturur. Alttaki ve üstteki ilk sıra azı dişleri de tamamlandığında oluşan boşluklarda köpek dişleri kendini gösterir. Bu zamana kadar bebeğiniz yiyecekleri ön dişleriyle ısırsa da hala onları ezecek azı dişlerine sahip değildir. Ona rahatça ezebileceği gıdalar vermelisiniz. Sert gıdaları diş etleriyle ezmeye çalışabilir. İlk yaşın sonlarına doğru ikinci sıra azı dişleri de çıkmaya başlar. Artık daha sert gıdaları çiğneyebilir. Bebeğiniz olması gereken bütün dişleri yani  20 adet diş 3. Yaşında tamamlanır.

Bebeğimin diş çıkardığını nasıl anlarım?

Dördüncü aydan itibaren bebeğinizde aşağıdaki belirtilerden birkaçı oluşmuşsa bebeğiniz diş çıkarıyor olabilir.

  • Durduk yere huzursuzlanması ve ağlaması
  • Kulaklarıyla ve ağzıyla çok oynaması
  • Emerken ısırmaya çalışması
  • Agzındaki salyaların artması
  • Uykuya dalmakta zorlanma
  • Oyuncakları kemirmek istemesi

Yukarıdaki belirtilerin birkaçı birden varsa bebeğinizin diş etlerini kontrol ederek rahatsızlığının dişten olup olmadığını kesinleştirebilirsiniz.

Genellikle ilk dişi alt çeneden ve en önden çıktığı için ilk olarak o kısımda renk değişimi, hafif şişkinlik veya kızarıklık olup olmadığına bakabilirsiniz.

Bebeğim diş çıkarıyor neler yapabilirim ?

diş çıkaran bebek
bebeklerde diş ağrısı

Eğer bebeğinizi rahatsız eden diş çıkarma ağrısıysa file emzik içinde soğuk meyve vererek hem kendisini hemde dişlerini rahatlatabilirsiniz. Dişini kaşıması için kullandığı oyuncağını biraz soğuttuktan sonra verebilirsiniz.

 

“Bebeğiniz dişlerini kaşırken yada herhangi bir şey emerken yanından ayrılmayın ve oturur şekilde olmasına dikkat edin”

Ağız kenarında oluşan salyaları sık sık silerek tahriş olmasını önleyebilirsiniz.

Bütün bunlara rağmen ağrısı geçmiyor ve uykuya dalmıyorsa, doktorunuzun tavsiyesiyle ağrı kesici şurup veya diş eti uyuşturucu özelliği olan jel alabilirsiniz.

Bebeğiniz diş etini patlattığında saydam renkte görünen diş, uzadıkça sertleşecek ve beyazlaşacaktır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz