Bebeklere Su Ne Zaman Verilmelidir? (Bebeğin ilk su içmesi)

0
1553
görünümler

Yaşamın en temel ihtiyacı olan suyun, bebeklere ne zaman verileceği hamile kadınlar tarafından merak edilmektedir. Annesibebesi olarak, bebeklere su ne zaman verilir? Bebekler ilk suyu hangi ayda içmeli? Anne sütü alan bebeğe su verilir mi? gibi soruları cevaplandırdık.

Emzirilen bebeklere su vermeli mi?

Emzirilen bebeklerin ek suya ihtiyacı yoktur anne sütünün % 88’i sudur ve bebeğinizin ihtiyacı olan tüm sıvıları sağlar. Doğumdan sonraki ilk günlerde bile anne sütü (kolostrum) bebeğin ihtiyacı olan suyu sağlamak için gereken her şeydir (bebeğin etkili emzirildiği varsayılırsa).

Son derece sıcak ve kuru havalarda bile bebeğiniz anne sütü ile gerekli olan sıvıları alabilir.

bebek ve su
bebeklere su ne zaman verilmelidir?

Uzmanlar aksini belirtmedikçe ilk altı ay bebeklerin suya ihtiyacı yoktur. Formül mama ile beslenen bebekler de düzenli olarak fazladan suya ihtiyaç duymazlar. Bazı kaynaklar formül mama ile beslenen bebeklerin hava çok sıcak olduğunda ya da ateşi yükseldiğinde dışarıdan su takviyesi alabileceği yönünde görüş bildirmektedir. Böyle durumlarda en sağlıklı yol çocuk doktorunuzla konuşarak onun tavsiyelerine uymanızdır.

 

Bebeklere Ne Zaman Su Verilmelidir?

Yeni doğanlarda (özellikle 4-5 hafta altında), su takviyeleri riskli olabilir

İki aylıktan küçük bebeklere ek su verilmemelidir.

Su takviyeleri artmış bilirubin seviyeleri (sarılık), aşırı kilo kaybı ve yeni doğanlarda hastanede kalış süresinin artışına neden olabilir.

Çok fazla su, oral su zehirlenmesi adı verilen ciddi bir duruma neden olabilir.

altı aylık bebek
bebeklerde su içme zamanı

Su takviyeleri, beslenme öncesi bebeğin midesinde yer kaplayarak gereğinden az beslenmesine neden olabilir, bu nedenle, bebek için kilo kaybına (veya kilo artışının yetersizliği) neden olabilir.

Su takviyesi verilen bebeklerde, emzirmeden yeterli verim alınamaz. Bebek, gerektiği sıklıkta emzirilemezse anne sütünün olması gereken miktarın altında olduğu ve sütün geciktiği gözlemlenir.

Araştırmalar; ilk üç ay içinde verilen suyun, Bebeğin vücudundaki elektrolitlerin dengesini bozduğunu göstermiştir.

Yeni doğan aşamasını geçen bebekler için

Çok fazla su anne ile bebeğin emzirme ve emme ritüelini etkiler. Suyla doyan çocuk memeye daha az ilgi duyar. Bebekler büyümek için anne sütünün içerdiği gıda ve kalorilere ihtiyaç duyarlar su bunlardan hiçbirine sahip değildir.

Anne sütü, çok sıcak havalarda bile bebeğinizin ihtiyacı olan suyu verir.

Bebekler ne zaman su içmeye başlar?

altı aylıkken su
bebeklerde su içme zamanı

4-6 aylık bebeğiniz bardak kullanmayı öğrenirken günde birkaç kez birkaç yudum su içebilir.

Katı gıdalara geçtikten sonra kabızlığı önlemek adına birkaç yudum su verebilir ya da sütüne ekleyebilirsiniz.

6 aydan daha büyük bebekler ve küçük çocuklar için emzirmeye devam edin aşırıya kaçmadan su verin. Anne sütü çok miktarda sıvı içerdiği için bebek ihtiyacı olan sıvı miktarını yine emerek almaya devam edecektir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz