Bir aylık (yeni doğan) bebek gelişimi 1 ay bebek tavsiyeler

0
1082
görünümler

0-1 ay yeni doğan bebek

Bebeğinizi sonunda kucağınıza aldınız. Anne karnındaki konforundan ayrılan 1 aylık bebek şimdi dünyamızda. Bu heyecan dolu yolculuğun ilk anlarında da size yardımcı olmaya çalışacağız. Aylara göre bebek gelişimi nasıl olur ? İşte bu sorunun yanıtını bu yazı dizimizde bulabilirsiniz. ilk ay bebek gelişimi nasıl olur ? Sorusuyla başlayalım.

İlk ay bebek gelişimi nasıl olur :

bir aylık bebek gelişimi

Bebeğiniz ilk ay görme yetisini tam olarak kazanamaz. Gözleri ara sıra açık olsa da genelde kapalı olacaktır. Bir aylık bebek derisi yer yer kızarık ve buruşuk hatta solgun bile olabilir korkmayın bunlar gayet doğal. O mükemmel bebek fotolarına benzemiyor değil mi? Koku ve işitme duyuları ise görme duyusuna nazaran çok daha kuvvetlidir. İlk ay bebek anneyi tanır mı? Kucağınıza aldığınızda susması, sizi kokunuzdan ve sesinizden tanıdığının en büyük göstergesi. Bir aylık bebeğin dışkı rengi, ilk günler yeşil veya yakın renklerde olabilir. İlerleyen günlerde sarı ve tonlarında ilk ayın sonunda ise normal rengine dönecektir. Bebek kakası ilk ay sık ve sulu olacaktır. Günde 5 veya 6 kez altını değiştireceksiniz. Yeni doğan bezleri yakınlarda olsun. Peki yeni doğan bebek günde kaç emzirilir ? Bebeğinizin bu kadar sık altını kirletmesi bu kadar sık emmek isteyeceğinin de belirtisidir. Ancak bebeğinizi 2 saatte bir emzirin diye bir kural yok. merak etmeyin bebek emmek istediğinde bunu size belli edecektir. Anne sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu her şeyi barındırsa da bazen bebeğiniz emmek istemez bu durumda doktor kontrolünde bebek maması kullanabilirsiniz.

1 aylık bebek gelişimi önemli ölçüler ve bilgiler :

0-1 aylık bebek gelişimi
 • 1 aylık kız bebek ortalama 4 kilo erkek bebek ise 4 kilonun biraz üzerindedir. Bir aylık bebek genellikle 50-55 cm boyundadır.
 • 1. ay bebek gelişimi başlangıcında bebekler ortalama 15-20 saat uyurlar. Günde bir kaç saat uyanık kalırlar. Bu süre ilerleyen günlerde artacaktır. Reflekslerini keşfeden bebeğiniz kendini uyandırırsa korkacaktır onu sakinleştirmek için kucağınıza alabilirsiniz.
 • Bu dönemde bebeğin işitme duyusu diğer duyularına nazaran daha keskin olacaktır. Ona ninni söylemeniz sakinleşmesini kolaylaştıracaktır. 1 aylık dönem sonunda diğer duyuları da keskinleşecektir.
 • 1 aylık bebek gelişimi başlangıcında görme yetisi çok az olacak kısa mesafelerde bulunan renkli ve geometrik şekilleri ayırt edebilirken uzaktaki cisimleri bulanık görecektir.
 • İlk bir ayda bebekler etraflarını keşfetme sürecinde olduğu için sıcaklık değişikliklerinden rahatsız olabilir.
 • 1 aylık bebek sizin kokunuzu tanıyacaktır. Onu emzirirken kokunuz onu rahatlatacaktır.
 • Bebek ilk ayda emme güdüsüyle yemek arar. Kucağınıza aldığınızda memeyi bulup emmesi çok kolay olacaktır.
 • 1 aylık bebek gelişimi döneminde bebeğinizin midesi ve diğer organları büyümeye devam ettiği için sık sık hıçkırır ve hapşırır bunlar sizi korkutmasın

bir aylık bebek gelişimi dikkat edilecekler :

 • 1 aylık bebek gelişimi döneminde bebek boynunu ve kafasını taşıyamaz. Bu nedenle, bir aylık bebeği tutarken ve yatırırken başına elinizle destek olmalısınız.
 • İlk ay yapılan aşınızı doktorunuza sormayı unutmayın! Genelde hepatit aşısının ikinci dozu ilk ay yapılmaktadır.
 • Doğumdan sonra hormonlarınız seviyelerini değiştiriyor. Bu değişimler fiziksel ve ruhsal olarak sizi etkileyebilir. Duygu durum değişikliklerinde, bunun doğal olduğunu ve çok yakında geçeceğini düşünmek sizi rahatlatacaktır.

 

 

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz