Doğum Nedir? Doğum Anı Neler Yaşanır?

0
1212
görünümler

Doğum Anı

Hamilelik son haftalarına yaklaştığında anne adayı ve diğer aile bireyleri; Doğum nedir? Doğum anı nasıl olur? Doğumda neler yaşanır? Doğum öncesi ne yapılmalıdır? Yada Doğumdan sonra neler yapılır? Gibi soruları merak etmektedir.

En basit tanımıyla doğum; Anne karnında yaklaşık 9 ay boyunca tüm dış etkilerden korunan ve dünyaya uyum sağlayabilmesi için hazırlanan bebeğin, bu oluşumu tamamlaması üzerine korunaklı yuvasından ayrılıp annenin kollarına kavuşmasıdır.

Doğum Çeşitleri Nelerdir?

doğum anında neler yaşanır
doğum anı

9 ay boyunca özlemle beklenen doğum, kabaca iki şekilde yapılmaktadır. İlki insanlığın başlangıcından beri süre gelen normal doğum diğeri ise basit bir ameliyat olarak tanımlanabilecek sezaryenle doğumdur.

Bu iki temel doğum yöntemi de kendi içerisinde bazı farklılıklara uğrayarak çeşitlenmektedir. Özellikle normal doğum esnasında oluşabilecek olumsuzlukların doktorun yardımıyla önlenmesi durumuna müdahaleli doğum denilmektedir.

Doğum Anı Neler Yaşanır?

Doğumun nasıl olacağı annenin ve hamilelik boyunca kontrolünü gerçekleştirdiği doktorun ortak kararına göre belirlenmektedir. Her kadının doğumunun farklı şekilde olabileceği gerçeğinin yanında aynı annenin farklı bebeklerini farklı doğum yöntemiyle de doğurabileceği bilinmelidir. Örneğin ilk doğumunu normal doğum yöntemiyle gerçekleştiren bir anne diğer doğumlarında doktorunun tavsiyesi üzerine sezaryenle doğumu seçebilmektedir.

Doğum nasıl planlanırsa planlansın istenmeyen durumlarda acil müdahale gerekebilir ve normal doğum, müdahaleli doğuma ya da sezaryene evrilebilir. Sonuç olarak bu olumsuz karşılanacak bir durum değildir. Doğum ne şekilde gerçekleşirse gerçekleşsin sağlıklı doğan her bebek bir başarı hikayesidir.

doğum anı
hamilelik doğum

Doğum hem anne için hem de diğer aile fertleri için mutluluk veren hatta her kadının hayatında çok büyük olumlu değişikliklere yol açan bir eylemdir. Buna rağmen doğumun olacağı gün, bazı kadınlar tarafından korkuyla beklenmektedir. Özellikle anne adayının ilk bebeği ise neler yaşayacağını bilmiyordur. Etraftan duyulan sözlerin de çok etkisinde kaldıysa doğum anı anne adayını daha çok korkutmaktadır.

Doğum anı hakkında kaygılı olmanız oldukça doğal bir durumdur. Hatta bu durum sadece ilk doğumda değil yaşanan her doğumda oluşmaktadır. Çünkü her bebek ve her hamilelik süreci fizyolojik açıdan benzerlikler barındırsa da duygusal açıdan tamamen farklıdır.

Hamile kadınların yaşadığı kaygılar genellikle şöyledir.

 • Doğumda canım çok yanar mı ?
 • Doğumun başladığını nasıl anlarım? Ya anlayamazsam?
 • Doğum esnasında kontrolü başkasına bırakacağım. Bu esnada hastanede neler yaşayanacak?
 • Doğum da bir olumsuzluk olursa ne yapabilirim ya düzgün bir doğum yaşayamazsam?
 • Doğum esnasında bana bir şey olur mu?
 • Doğum esnasında vücudumun kontrolünü kaybeder ve rezil olursam?

Bu ve benzeri utanç duyulacak durumlara düşmek ya da daha kötüsü olabileceğini düşünmek yersizdir. Çünkü her anne 3 aşağı 5 yukarı aynı sıkıntıları yaşamaktadır. Önemli olan doğum anında rahat olmanızdır. Yapacağınız şeylerin sorumluluğunu düşünmek yerine rahatlayıp bebeğinizin ve doktorların işini kolaylaştırmayı düşünmeniz yararınıza olacaktır.

Sizlere yardımcı olmak ve doğum esnasındaki bilinmezlikleri bir nebze azaltmak adına bu yazı dizimizde

 • Normal doğum
 • Müdahaleli doğum
 • Sezaryenle doğum

ve bu katagorilere girmeyen doğum çeşitlerini ayrıntılı olarak anlatacağız.

Ayrıca her hamile kadının doğum öncesinde aklına gelen

 • Doğumun yaklaştığını nasıl anlarım?
 • Doğumun belirtileri nelerdir?
 • Doğum sancıları başladığında neler yapabilirim?

Gibi sorularını cevaplandırmaya çalışacağız.

Yazı dizisinin son bölümünde ise doğumdan sonra yapılması gerekenleri ayrıntılarıyla anlatacağız. Merak ettiğiniz makalemizi seçerek okumaya başlayabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz