Doğum Çantası Nasıl Hazırlanır? (Anne Ve Bebek Hastane Çantası)

0
1795
görünümler

Doğum Çantası Hazırlama

Bu makalede; Doğum çantasında neler olur? Hastane çantanıza ne koyacaksınız? Doğum çantası nasıl hazırlanmalıdır? Doğum çantasında eşiniz için neler olmalı? Doğum çantasında doğumdan sonrası için neler olmalı? Doğum çantasında bebeğiniz için neler olmalı?Doğum çantanızda anneler için neler olmalı?Sorularına yanıtlar bulacaksınız.

Doğum çantasında olması gerekenler

        Bir şey unutmadığınızdan emin olun!

doğum hazırlık
doğum çantası hazırlama

Üçüncü trimesterinizin başından itibaren, bebeğinizin doğum hazırlıklarını planlamak için bol bol zamanınız olacak. Son haftalarda kendinizi alışveriş yapmak veya yapacaklarınızı planlamak için yorgun hissedebilirsiniz. Şimdi, doğum öncesi, doğum esnasında ve bebeğiniz doğduktan sonra ihtiyaç duyacağınız tüm temel bilgileri bir araya toplamanın zamanıdır. Doğum zamanını planlamamış olsanız bile, beklenmedik bir şekilde hastaneye gitmeniz gerekebilir, bu nedenle, yaklaşık 36. hafta hamilelik haftanıza kadar paketlenmiş bir doğum çantası olması iyi bir fikirdir.

Hastaneler, bebeğiniz olduğunda ne getirmenize izin verdiklerine dair politikalarında değişiklik gösterirler. Çevrenizi daha kişisel ve hastane ortamını yumuşatmak için kendi yastıklarınız gibi evinizden bir kaç eşya almak isteyebilirsiniz. Hastanenin size hangi hizmetleri sağladığını ve kendinize neler getirebildiğinizi kontrol edin, ancak hastanelerin kısıtlı alanlarının olabileceğini de göz önünde bulundurun. Doğum yapacağınız hastanenin durumuna göre getirdiğiniz her şeyi küçük bir kabinde saklamanız gerekebilir. Birçok hastane aynı zamanda kameralar ve cep telefonları gibi değerli eşyalar konusunda da politikalar geliştirmektedir.

İsterseniz iki çanta hazırlayabilirsiniz: İlki sancılar başladıktan ve bebeğiniz doğduktan hemen sonraki saatler için ve diğeri de doğum sonrası serviste kaldığınız sürede kullanmak için.

Hastaneye gidiyorsanız, ikinci çantayı arabaya bırakabilirsiniz. Normal doğum yapacaksanız , aynı gün hastaneden taburcu olabilirsiniz, bu nedenle ikinci çantaya hiç ihtiyacınız olmayabilir.

Büyük gününüz için nelere ihtiyacınız olacağı için listemize bakın.

Doğum çantasına neler koyulur?

           Genel Kontrol Listesi

Doğum öncesi için çantanıza ne koyacaksınız?

Nüfus cüzdanı, sağlık sigortanızın ayrıntıları (özel sigortanız varsa) ve ihtiyacınız olan herhangi bir resmi evrak.

Gecelik: doğumu beklerken giymek üzere rahat edeceğiniz hastane içerisinde rahat hareket etmenizi sağlayacak bir gecelik ya da pijama. Hastaneler çok sıcak olabilir, bu nedenle hafif olanlar daha iyi olabilir. Doğum sonrasında da aynı sebeplerle bir ikincisine ihtiyacınız olabilir.

doğum çantası hazırlama
doğum çantası

Doğumda giymek için eski bir gecelik bulundurun. Birçok hastane doğumda özel kıyafetler ya da ameliyat önlüğü giymenizi isteyebilir. Eğer sizin gideceğiniz hastane bu imkânı sunmuyor ise doğumda giymek üzere eski bir geceliğinizi yanınızda bulundurmalısınız.

Terlik: Doğum öncesi ve sonrası hareket özgürlüğü için terlikler en iyi seçimdir.

Çorap: İster inanın ister inanmayın, ayaklarınız sancılar sürerken çok üşüyebilir.

Yağ veya losyon: Sancılar sürerken masaj yapmak isterseniz yağ veya losyon bulundurun.

Atıştırmalıklar: Normal doğum sürecinde sancılarınızın ne kadar süreceğini kestirmeniz mümkün değildir. Refakatçilerinizin atıştırmalık bir şeyler almak için yanınızdan ayrılmasını istemiyorsanız çantanızda bisküvi kraker gibi atıştırmalıklar ve içecek bir şeyler bulundurun.

Sezaryen doğum yapacaksanız doktorunuz size doğum saatinden kaç saat önce yeme içme işini kesmeniz gerektiğini söyleyecektir. Bu süreye sadık kalın belirlenen saatten sonra su bile içmeyin.

Gözlük veya kontak lensler koruyucuları: Normal doğumda gözlüklerinizin buğulanabileceğini ve sezaryen geçirmeniz durumunda kontak lens takamayacağınızı unutmayın.

Toka: Uzun saçlarınız varsa, bağlanmasını isteyebilirsiniz.

Yastıklar: Hastane yastıkları sizi gerçekten rahat hissettirecek kadar yeterli olmayabilir.

Tuvalet malzemeleri ve sabun.

Eşiniz veya refakatçiniz için doğum çantasına neler koyacaksınız?

Yedek kıyafetler: Gece hastanede kalmanız gerekebileceği için refakatçinize de terlik ve rahat kıyafetler koyabilirsiniz.

Dijital kamera veya video kamera: Bu özel anı görüntülemek için artık çoğumuz telefonlarımızı tercih etsek de eğer kamera kullanma fikriniz var ise bunu önceden doğum çantanıza koymalısınız.

Bozuk para: İnanın ne zaman ihtiyacınız olacağını hiç bilemezsiniz.

Doğumdan sonrası için doğum çantasına neler koyacaksınız?

Eve dönüş kıyafeti:  Hastanedeyken ve eve yolculuk yaparken rahat giysiler giymeniz gerekir. Karnınızın aşağı inmesi biraz zaman alacaktır, bu yüzden eve dönerken doğum öncesi kıyafetlerinizi giyebilirsiniz.

Emzirme sutyeni ve iç çamaşırı:  İki veya üç tane yeterlidir.

Göğüs petleri ve meme kremi .

Hijyenik pet: Doğum sonrası annemizin kanaması yoğun olabileceği için en büyük boy hijyenik petler ya da hastalar için özel olarak satılan idrar tutucu kullan at çamaşırlar mutlaka çantanızda olmalıdır.

Gecelik ya da pijama: Anneliğin ilk günlerinde önden açılan gömlekler veya pijama kullanışlıdır.

Sabahlık, hırka veya şal: Hastane ne kadar sıcak olursa olsun yeni annenin vücudu ilk günlerde sıcaklık dengesini ayarlamakta zorlanabilir terlerken birden üşümeye, üşürken birden çok sıcak hissetmeye başlayabilirsiniz.

Saç fırçası, diş fırçası ve diş macunu gibi tuvalet malzemeleri : Annemiz ilk gününde çekilecek fotoğrafları da göz önünde bulundurarak makyaj malzemesi, kullanmak istiyorsa lohusa tacı ve parfümü de unutmamalı.

Defter Kalem: Bebeğinizin beslenme düzenini takip etmek, ebeniz ya da doktorunuz için soru sormak, çocuk doktorunun ne söylediğini not etmek, bebeğinizin ilk günlerinin anılarını not etmek için bir not defteri ya da günlük ve kalem.

Bebeğiniz için doğum çantanıza neler koymalısınız?

Hastanede iken bebeğin giymesi için iki veya üç takım kıyafet : Zıbın, pantolon , tulum, çorap, eldiven, şapka

Bebek battaniyesi : Bir ince bir kalın iki adet olmasında fayda var.

Bebek bezleri , ıslak mendil ve omuz bezleri.

En küçük boy biberon ve emzik: Bebeğin doğumdan sonra hemen beslenmesi gerekir ancak bazı annelerin sütünün gelmesi birkaç günü bulabilir.  Her ihtimali göz önünde bulundurarak bebeğin beslenmesi için biberonunuz hazır olmalı. Emme refleksi gelişmemiş bebekler için çay kaşığı kullanılır 1 tane bulunmasında fayda var.

Önemli not: Gereğinden fazla miktarda para ve diğer değerli eşyalarınızı evde bırakın.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz