Doğum Sonrası Depresyon (Stres)

0
807
görünümler

DOĞUM VE STRES

Doğum sonrası annelerin yaşadığı stres ve depresyonla nasıl başa çıkılır? Stresin anneye etkileri nelerdir? Doğum ve stres ilişkisini anlamak.

Bir bebeğe sahip olmak stresli olabilir. Daha iyi hissetmek için ne yapabilirim?

doğum ve depresyon
doğum sonrası stres

Bir bebeğe sahip olmak heyecan verici ve muhteşemdir, aynı zamanda oldukça stresli olabilir. Dünyaya yeni bir hayat getirmek, birçoğunu kontrol altına alamayacağınız büyük değişiklikler içerir.

Anne olarak alışmak zorunda olduğunuz yeni rolünüz ve sorumluluklarınız kabaca şöyle sıralanabilir;
  • Maddi durumda olabilecek değişiklikler,
  • Vücudunuzda olabilecek fiziksel değişiklikler
  • Eşiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla ilişkilerinizde meydana gelebilecek değişiklikler
  • Uykusuz geceler
  • Kişisel bakımın aksaması

Bu durum sizi oldukça rahatsız edebilir. Herkesin ihtiyaçlarına yetişmekle meşgulken, kendiniz de unutmanız kolay olabilir.

Stresli olduğunuzun farkında olmak, onunla başa çıkmaya yönelik ilk adımlardan biridir. Stres belirtilerini şöyle sıralayabiliriz;

Doğum ve stres genel olarak; Her zamankinden daha sinirli, tembel, gergin veya sabırsız hissetmek, gündelik sorunlara ve durumlara aşırı tepki vermek, rahatlamak veya sakinleşmekte zorlanmak.

Stresle mücadelenin bazı yolları şunlardır:

Mümkün olduğu kadar dinlenin

Uyku yoksunluğu gününüzün stresinin ve yorgunluğunun üstesinden gelmeyi zorlaştıracaktır, bu nedenle bebeğinizin gündüz uykuları sırasında uyumaya çalışın. Uyumadığınız zamanlarda bebeğin başında beklemeniz gerekmez, neden kendinize sıcak bir içecek alıp ayaklarınızı uzatıp dinlenmiyorsunuz? Dinlenme ve rahatlama süreci kolay sindirebilmenizde yardımcı olur.

Eğer emziren bir anne iseniz gece belenmelerini daha rahat yapabilmek için yatağınızın kenarına bebek karyolasını yerleştirin, böylece onu besledikten sonra gazını çıkarıp yerine yerleştirmek sizin için zor olmayacaktır. Eğer bebeğiniz biberon ya da formül mama ile beslenebiliyorsa eşinizle besleme işini yardımlaşarak yapabilirsiniz. Böylece hem siz dinlenmiş olursunuz hem de eşinizle bebeğiniz arasındaki bağın kuvvetlenmesini sağlamış olursunuz.

Sağlıklı, dengeli bir beslenme düzeni oluşturun

Enerji seviyenizi yükseltmek için düzenli olarak yemek yiyin. Kepekli ekmek, makarna ve kahverengi pirinç gibi sağlıklı karbonhidratlar gün boyunca sizi zinde tutmaya yardımcı olacaktır.

Kırmızı et, tavuk, balık, yumurta, fasulye ve mercimek gibi zengin protein içeren gıdaları tüketin. Somon gibi yağlı balıklar da dahil, haftada en az iki öğün balık tüketimini hedeflemeye çalışın.

Bol miktarda meyve ve sebze yemek, bağışıklık sisteminizin iyi çalışmasına yardımcı olur ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Ayrıca doğum sonrası kabızlığın önlenmesine de yardımcı olacaktır.

Bir bebeğiniz olduğunda yemek pişirecek zamanı bulmak zor olabilir. Açlığınızı bastırmak için zararlı atıştırmalıklar yerine meyve ya da çiğ kuruyemişlerden yardım alın böylece doğum sonrası kilo kontrolünü de sağlamış olursunuz.

Gevşemek için egzersiz yapın

Egzersizi fiziksel ve zihinsel sağlığınız için iyidir ve size daha fazla enerji verebilir, endorfin salınmasını tetikler böylece kendinizi çok daha iyi hissedersiniz. Doğum sonrası kendinizi hazır hissettiğinizde pelvik taban egzersizlerine ve kısa yürüyüşlere başlayabilirsiniz ancak yorucu egzersize başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Bölgenizde doğum sonrası egzersiz grupları, aerobik egzersizleri veya yoga dersleri olup olmadığını öğrenin, ancak öğretmeninize yeni doğan bebeğiniz olduğunu söylemeyi unutmayın

Kendinize vakit ayırın

doğum sonrası stres
doğum ve depresyon

Güvenilir bir arkadaşınızdan veya akrabanızdan bebeğinizle ilgilenmelerini isteyin; böylece biraz dinlenebilirsiniz. Ya da kısa süreli bebek bakıcılığı görevlerini çevrenizdeki diğer annelerle paylaşabilirsiniz. Unutmayın, kendinize iyi bakmak bebeğinizin bakımının önemli bir parçasıdır.

Konuşmak iyi gelecektir

Endişelerinizi bir başkasıyla paylaşmak, büyük bir stres kırıcıdır. Sağlıklı iletişim, eşinizle, ailenizle veya arkadaşlarınızla olsun, bu süreçte ihmal edilmemesi gereken ilk şeydir.

Yeni bir ebeveyn olarak yaptığınız düzenlemelerin eşinizi de etkileyeceğini unutmayın. Her ikiniz de hislerinizi paylaştığınızda ilişkinizi güçlendirebilirsiniz. Bu süreç, ikiniz için de zor olabilir. Birbirimizin deneyimini duymak ve doğrulamak, eşlerin birbirlerine yardım etmesinde olumlu bir yöntemdir.

Her günün sonunda, yapmayı başaramadığınız şeyleri bırakın ve başarabildiğiniz şeyleri birbirinize hatırlatın. Unutmayın zaman geçtikçe başarabildiğiniz şeylerin sayısı gittikçe artacak ve sizler ebeveyn olmaya alışma sürecini atlatıp harika birer ebeveyn olacaksınız. En önemli ihtiyacınız zaman ve birbirinize vereceğiniz destek.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz