Doğum Sonrası Kanama ve Kanlı Akıntı (loşi)

0
2515
görünümler

Doğum Sonrası Kanama

Bu yazımızda; Doğum sonrası kanama normal mi? Loşi ( doğum sonrası kanlı akıntı) nedir? Doğum sonrası kanamayı nasıl idare etmeliyim? Doğum sonrası kanamamın çok fazla olduğunu nasıl anlarım? Doğum sonrası kanama neden ve nasıl olur? Sorularına cevap bulacaksınız

doğum loşi
doğum sonrası kanama

Tüm kadınlar doğum sırasında ve sonrasında kan kaybederler. Doğumdan sonra birkaç gün boyunca çok ağır kanamalı bir dönem geçirmeniz beklenmektedir. Gebelik sırasında vücudunuzdaki kan miktarı yaklaşık yüzde 50 arttığı için vücudunuz bu normal kan kaybı için iyi hazırlanmıştır.

Bakalım doğumla birlikte neler oluyor?: Plasenta rahimden ayrıldığında, uterusa bağlandığı alanda açık kan damarları bulunur ve kanama başlar. Plasenta doğumundan sonra uterus kasılmaya devam eder ve bu kan damarlarını kapatır ve kanamayı önemli ölçüde azaltır. Doğum sırasında epizyotomi (doğumu kolaylaştırmak için yapılan cerrahi kesi) veya yırtılma geçirmişseniz, yırtıktan ya da dikiş yerinden kanamanız olmuş olabilir.

Bakıcı size rahim masaj yapabilir ve iyileşmeye yardımcı olmak üzere sentetik oksitosin hormonu verebilir. Vücudunuzun doğal oksitosini serbest bırakmasını sağlayan emzirme, aynı zamanda rahiminizin eski haline gelmesi için de yardımcı olur. (Bu nedenle, emzirirken kramp veya ağrı hissedebilirsiniz.)

Bazen doğumdan sonra uterus iyi bir şekilde kasılmaz ve doğum sonu kanama adı verilen aşırı kan kaybına neden olur.

Loşi ( doğum sonrası kanlı akıntı) nedir?

Loşi doğum sonrası dönemde vajinal akıntıdır. (Terim, “doğumla ilgili” anlamına gelen Yunanca bir sözcükten gelir.) Kan, rahim tabakasını kaplayan doku ve bakterilerden oluşur.

Doğudan sonraki ilk birkaç gün boyunca, loşi oldukça miktarda kan içerdiğinden, parlak kırmızı olur ve yoğun bir adet kanamasına benzeyecektir. Kısa süreli küçük püskürmelerle çıkabilir veya daha düzgün akabilir. Bir süre yattıysanız ve vajinanızdan kan toplanırsa, kalktığınızda bazı küçük pıhtılar görebilirsiniz.

Her gün biraz daha azalarak, rengi hafifler. Doğumdan iki dört gün sonra, loşi daha sulu ve pembemsi olur. Doğumdan yaklaşık on gün sonra, beyaz ya da sarı-beyaz renkte az miktarda olması gerekir.

Loşi, 2-4 hafta içinde durmadan azalacak, ancak az sayıda kadında bu süre aralıklı olarak birkaç hafta daha sürebilir.

Doğum sonrası kanamayla nasıl başa çıkarım?

Başlangıçta, hasta pedi denilen idrar tutucu pedleri ya da hijyenik pedlerin en yoğun tutuculuk seviyesinde olanları tercih edin akıntınız azaldıkça günlük pedlere geçiş yapabilirsiniz.

Rahminizde enfeksiyon geliştirme ihtimaline karşı tamponları en az altı hafta kullanmayın.

doğum kanama

İhtiyaç hissetmeseniz bile sık sık idrara çıkın. Doğum yaptıktan sonraki ilk günlerde, mesane normalden daha az hassas olabilir, bu nedenle mesaneniz doluysa bile idrar yapma ihtiyacınızı hissetmeyebilirsiniz. Üriner sorunlara neden olmanın yanı sıra, dolu bir mesane, uterusunuzun normale dönmesini zorlaştırır ve daha fazla ağrı ve kanamaya yol açar.

Mümkün olduğu kadar dinlenin. Çok fazla çalışıp kendinizi yorarsanız, kanamanız hafifledikten veya bittikten sonra kanamaya tekrar başlayabilirsiniz ya da kanama sürenizin uzamasına neden olabilirsiniz.

Doğum sonrası kanamamın çok fazla olduğunu nasıl anlarım?

Kanamanız hafifledikten sonra parlak kırmızı leke görülürse, dinlenmenizi gerektiren bir işaret olabilir. Ama bir kaç günlük dinlenmenin sonrasında devam ediyorsa doktorunuza danışın.

Kanamanız ağırlaşıyorsa doktorunuzu arayın

  • Çocuğunuzun doğumdan dört gün sonra hala açık kırmızı ise
  • Akıntınızda çok kötü koku var ve enfeksiyon belirtisi olarak yüksek ateş titreme var ise,
  • Anormal derecede ağır kanamanız (bir saat dolmadan bir hijyenik peti tamamen dolduran kanama veya pinpon topundan daha büyük kan pıhtısı var ise).var ise

bu anormal doğum sonrası kanama işareti olabilir. Doktorunuza danışarak hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Not: Eğer çok ağır kanamanız var ve baygın hissediyorsanız 112 (acil servis) yi arayınız.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz