Doğum Sonrası Kilo Vermek (Doğum Sonrası Diyet ve Spor)

0
973
görünümler

Doğumdan sonra sağlıklı kilo kaybı

doğum sonrası diyet ve kilo
doğum sonrası kilo

Bu makalede; Doğum sonrası kilo vermeye ne zaman başlayabilirim? Nasıl kilo vermem lazım? Emzirirken nasıl kilo verebilirim? Vücudum ne zaman normale dönecek? Sorularının cevabını bulacaksınız.

Doğum sonrası kilo vermeye ne zaman başlayabilirim?

Vücudunuza toparlanmak ve lohusalık dönemini atlatabilmek için biraz zaman verin, zayıflamayı düşünmeden önce altı hafta kadar bekleyin. Vücudunuzun gebelik sonrasında şekli değiştirebileceğini unutmayın. gebelik öncesi kilonuza geri dönmek zor olabilir. Kendinize iyi hissettiğinizde biraz yumuşak egzersiz yapmaya (yürüme, pelvik taban egzersizleri, germe) başlayabilirsiniz. Bununla birlikte, daha yorucu bir egzersiz yapmadan önce altı hafta kadar beklemelisiniz.

Nasıl kilo vermem lazım?

Besleyici, çeşitli bir diyet, doğum sonrası iyileşmenizi hızlandıracak ve yeni bir ebeveyn olma isteğinize ayak uydurmanıza yardımcı olacaktır. emziren ya da biberon kullanan her anne sağlıklı bir diyet hedeflemelidir. Aşağıdaki genel yönergeler sağlıklı bir kilo elde etmenize ve korumanıza yardımcı olacaktır.

Sabah kahvaltı yapmak için zaman ayırın

Günde en az iki porsiyon meyve ve beş porsiyon sebze yeyin (bir porsiyon; yarım su bardağı sebzeye, bir orta boy tam veya bir su bardağı doğranmış meyve eşittir.)

Diyetinizde liften zengin gıdalar (yulaf, fasulye, mercimek, tahıl ve tohum gibi) bol miktarda ekleyin.Yemeklerinizin ekmek, pirinç ve makarna gibi nişastalı gıdalar içerdiğinden emin olun (tercihen eklenen lif için kepekli çeşitler)

Yağı ve şekeri yüksek, kızarmış gıdalar, paketli ürünler, şekerleme, kek ve gazlı içeceklere hayır demeye gayret edin, hatta onları acımasızca terk edin.

Emzirirken nasıl kilo verebilirim?

Emziriyorsanız, biberonla besleyen anneden biraz daha fazla kaloriye ihtiyacınız olacaktır. Bebeğiniz için süt üretmek için gereken enerjiden dolayı, günde 200 ila 210 kaloriye ihtiyaç duyacaksınız. Ek enerji ihtiyaçlarınızdan bazıları vücudunuzun mevcut yağ depoları tarafından karşılanacaktır. Bu, emzirmenin kilo vermenize yardımcı olabileceği anlamına gelir. Emzirirken bu şekilde kilo verme güvenlidir ve sütün kalitesini veya miktarını etkilemez.

Vücudum ne zaman normale dönecek?

doğum sonrası kilo
doğum sonrası kilo vermek

Doğumla itibaren başlayan ve gebelik sırasında meydana gelen fizyolojik ve değişikliklerin ortadan kalkması ve genital organların gebelikten önceki şekillerine dönmesine kadar olan döneme lohusalık dönemi denir, ortalama altı hafta sürer. Ancak annedeki organ ve sistemlerin gebelik öncesi dönemdeki haline dönmesinin daha uzun sürmesi mümkündür.

Gebelik sırasında rahimin hacmi ve ağırlığı önemli derece artar. Doğumdan sonra ise hızla eski halini almaya başlar. Ciltteki renk değişikliği lohusalık döneminde hızla azalır ve deri on gün içerinde eski görünümüne kavuşur.

Gebelik sırasında gerilen karın duvarı doğumdan hemen sonra sarık bir görünüm alır. Zamanla toparlanıp tam olmasa da eski halini alır. Bu süreç kişiye göre değişmekle birlikte 6 aya kadar sürebilir.

Doğum sonrası vücut bakımı bebek ve eşinin atılışı, doğum sonu kanama, terleme ve akıntı ile lohusalığın ilk on gününde ortalama sekiz kilogram ağırlık kaybedilir. Doğumla birlikte artmış olan nabız sayısında normale döner, kan tablosu doğumu izleyen haftalarda normale döner.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz