Bebek ve Ev Güvenliği

0
829
görünümler

Bebekler için ev güvenliği

evde bebek güvenliği
bebek güvenliği

Bebeğinizi sürekli güvende tutmak için gözünüzü ondan ayırmadığınızı biliyoruz. Ancak yinede bir anlık dalgınlıkla istenmeyen kazaların yaşanmasına neden olabilirsiniz. Annesi bebesi olarak bu yazımızda. Evde bebek güvenliği nasıl sağlanır? Bebekler için evimizdeki tehlikeler nelerdir? Evimi bebeğim için nasıl daha güvenli bir yer yapabilirim? Gibi soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Emekleme öncesi bebekler için tehlikeler nelerdir?

Bebekler emekleme dönemlerine kadar çok fazla hareket edemezler bu nedenle onların güvenliğini sağlamak, emekleme döneminden daha kolaydır. Gün içerisinde bol bol uyuyan bebeğiniz bu uyku dönemlerinde size günlük işlerinizi yapmak için bir nebze de olsa dinlenme fırsatı vermektedir. Bebeğiniz uyandığında genellikle ağlayarak sizi yanına çağırsa da bazen duymakta zorlanabilirsiniz bu nedenle bir bebek telsizi ya da monitörü alarak bebeğinizin yanında olmasanız da onu sürekli kontrol edebilirsiniz.

Bebeğiniz emekle dönemi öncesi çok fazla hareket edemez ancak kısıtlı da olsa yaptığı hareketlerle kendini tehlikeye atabilir. Bu dönemde en büyük tehlike bebeğinizin soluk alıp vermesini engelleyecek bir eylemi istemeden yapmasıdır. Onun rahat etmesi için kullandığınız yastığa yüz üstü düşebilir. Ya da üşümemesi için örttüğünüz battaniyeyle istemeden yüzünü kapatabilir. Bir diğer önemli tehlike ise bebeğinizin yattığı yerden düşmesi ya da bebeğinizin üzerine bir şey düşmesidir. Bu ve benzeri tehlikelerden korunmanız için emekleme dönemi öncesi dikkat etmeniz gerekenleri sizin için listeledik.

Emekleme öncesi dönemde nelere dikkat edilmelidir?

  • Bebeğinizin uyuduğu yeri ve çevresini düzenleyin
  • Bebeğinizin yattığı yerin sağlamlığını kontrol edin.
  • Hareket ederek kendisini tehlikeli bir duruma sokup sokmayacağını kontrol edin
  • Etrafındaki örtü, yastık ve oyuncak gibi nefes alması açısından tehlikeli olabilecek eşyaları yanından ayrılmadan önce uzaklaştırın.
  • Bebeğinizin üzerine düşebilecek eşyaları ya da varsa evcil hayvanınızı bebeğin bulunduğu odadan uzaklaştırın.
  • Bebeğinizi uzun süre yalnız bırakmayın ve varsa bebek telsizini yanınızdan ayırmayın.
  • Masa örtüsü, perde gibi çekince kolay hareket eden eşyalara uzanmasını önleyin.
evde bebek için tehlikeler
bebek güvenliği

Emekleme dönemi ve yürüme döneminde bebeğinizin evde daha güvenli olması için yapılacakları anlattığımız emekleme ve yürüme dönemi bebek güvenliği adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz