Gül hastalığı nedir? Gül hastalığı nasıl geçer?

0
2934
görünümler

GÜL HASTALIĞI NEDİR?

gül hastalığı

Gül hastalığı olarak bilinen hastalığın tıp dilindeki ismi “pityriasis rosea” olarak isimlendirilmiştir. Özellikle cilt rengi açık olan insanlarda görülen bir hastalıktır. Genellikle 30 ile 60 yaş arasında ortaya çıkan bir hastalıktır. Gül hastalığı erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanır. Gül hastalığı alın, çene, burun ve yanak başta olmak üzere yüz bölgesinde kızarıklıklara yol açan kronik bir cilt hastalıktır. Bazen bu hastalık tüm vücuda yayılabilir. Gül hastalığı daha çok burun bölgesinde yoğunlaşır. Bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu hastalık stresli durumlarda nüks edebilir. 7 – 8 hafta gibi bir zaman sürebilir.

GÜL HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

Gül hastalığının belirtileri özellikle stresli dönemlerde ortaya çıkmaktadır. Aşırı sıcak aşırı soğuk genetik etkiler gibi sebepleri vardır. Bahar mevsiminde daha çok ortaya çıkar.  Gül hastalığının belirtileri yüzde kızarıklık, yanma, batma hissi, damarlarda belirginleşme, sivilce benzeri oluşumlar ile ortaya çıkan gül hastalığının asıl nedeninin damarların aşırı genişlemesi olduğu düşünülüyor. Gül hastalığının ilk evrelerinde deride kuruluk ve dökülme görülürken ilerlediği dönemlerde ise vücudun kolesterol dengesinde bozukluk ve karaciğer rahatsızlıklarına sebep olabilir.

GÜL HASTALIĞININ TEDAVİLERİ NELERDİR?

gül lekesi

Gül hastalığının henüz bir tedavi mümkün değil ancak hastalıktan dolayı kalıcı izler olmaması için ya da daha fazla ilerlemesini engellemek için bazı tedbirler alabilirsiniz.

Gül hastalığının tedavisi için başta sarımsak, domates, portakal suyu, acı baharattan uzak durulması gerekir.

Gül hastalığının tedavisi için duş alırken sıcak ya da soğuk su yerine ılık duş almayı tercih edin. Duş alırken banyo yaparken kese ya da lif kullanmayın. Kıyafetlerinizi dar giymeyin daha geniş kıyafetler kullanın. Dar kıyafetler kaşıntıya sebep olabilir. Güneş koruyucu krem kullanın.

Gül hastalığının ilerlemesi durumunda iltihap oluşabilir. Doktorunuza başvurun.

Gül hastalığı tedavisi için bitkisel tavsiyeler

Süpürge Tohumu

1 çay kaşığı süpürge tohumu ezip sabah aç iken bir bardak ılık su ile için. Akşam aç iken 1 çay kaşığı süpürge tohumunu ezip bir bardak ılık su ile için. Her gün bu karımı kullanmanızda faydasını göreceksiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz