Hamilelikte (gebelikte) 17. hafta

0
764
görünümler

HAMİLELİKTE 17. HAFTA

her hafta olduğu gibi 2. trimester döneminin içinde bulunan 17. hafta hamilelik de  annede ve bebekte değişimlere yol açıyor.

Hamilelikte 17. hafta bebekte oluşan değişiklikler

17. hafta hamilelik

Bebeğiniz artık 13 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık 140 gram ağırlığında. İskeleti çoğunlukla esnek kıkırdaktır ancak daha sonra sertleşir. Miyelin adı verilen koruyucu bir madde yavaşça omuriliğin etrafına sarılmaya başladı.

Özel bir stetoskop yardımıyla artık bebeğinizin kalp atışlarını duyabilirsiniz. Bebeğinizin kalp atışını duymak kadar başka rahatlatıcı veya heyecan verici bir şey yoktur. Hamileliğinizin nasıl geliştiğinden endişe duyduğunuz günlerde, kalp atışını duymak bebeğinizin geliştiğini ve büyüdüğünü bilmenizi sağlar. Can sıkıntısı çektiği ve sonsuza dek hamile kalacaksınız gibi hissettiğiniz zamanlar için 40 haftalık bekleyişin sonunda neyin geleceğine dair hoş bir hatırlatma olabilir.

Büyüyen rahminiz ağırlık merkezinizi değiştirdi ve muhtemelen biraz canınızı sıkabilir. Dikkatli olun ve alçak topuklu ayakkabılar giyin. Artık vücudunuz ani hormonal ve fiziksel değişikliklere uyum gösterecek ve bunun sonucunda daha huzurlu bir şekilde uyuyabileceksiniz. Bacak krampları, garip rüyalar ve tabii ki tıkanıklıklar gibi birkaç uyku bozukluğunu engelleye bilirseniz şanslısınız. Şu anda aylarca sıkıntı yaşadığınızdan daha iyi uyuyabilirsiniz. Bunun nedeni, hamile kaldığınızda başlayan progesteron akışının sabit bir düzene indirgenmiş olmasıdır. Bu yüzden hormon seviyeniz hala yükseliyor olsa da, şimdi daha yavaş oluyor, muhtemelen ilk aylarda olduğundan daha az yorgun hissedeceksiniz.

17. hafta hamilelik

Daha iyi haber şu ki Bebeğiniz şimdi mesanenizin üst tarafındadır, bu nedenle banyoda daha sık ovalama yapmayacaksınız. Sabah bulantısı da muhtemelen geçti. Kendinizi daha enerjik hissediyor ve düzgün bir gece uykusu alıyorsunuz. Düzenli olarak egzersiz yapmaya başlayın, çünkü bu zihinsel ve fiziksel sağlığınızı artıracak ve geceleri daha sağlıklı uyumanızı sağlayacak. Bununla birlikte, uykunuzun kalitesinin yanı sıra uykuda geçirdiğiniz zaman miktarının hamile kalmadan önceki kadar iyi olmayacağını ve bazen canlı rüyalardan, horlama, tıkanıklık ve bacak kramplarından etkilene bileceğinizi unutmayın.

Eğer henüz bir amniyosentez yaptırmadıysanız ve planlıyorsanız, bu hafta iyi bir zaman. Bu işlem sırasında kullanılan ultrason taramasından bebeğinize  bir göz atacaksınız.

17 hafta hamilelik annede oluşan değişiklikler

            İlk kez anneler çoğunlukla bebeklerinin hareketlerini şimdi hissetmeye başlarlar. Birçok kadın, ilk duyuların midede sanki kanat çırpan kelebekler olduğunu bildiriyor. Ne yazık ki, eşiniz henüz heyecanınızı paylaşamaz çünkü gerçek tekme genellikle bir ay kadar başlamaz.

Vücudunuz yavaşça genişledikçe, siz bunu daha az hissedeceksiniz. Değişen bedeniniz hakkında önümüzdeki haftalarda kendinizi iyi hissetmek için biraz zaman ayırın. Kendinizi çekici hissetmeseniz bile, eşiniz muhtemelen size çekici buluyor çünkü bazı erkekler hamileliğin kadın figürlerine verdiği değişikliği çok seviyor.

Ayrıca göğüsleriniz genişledikçe meme uçlarının etrafındaki koyu renkli alan olan areolanın daha büyük olduğunu fark edebilirsiniz. Gebeliğin zararsız bir yan etkisidir. ancak doğumdan sonra 12 ay kadar sürebilir. Linea nigra (göbek çizgileri) ve hamilelik maskesi gibi diğer cilt değişikliklerini fark etmiş olabilirsiniz. İkisi de bebek doğduktan sonra kaybolacaktır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz