Hamilelik (gebelik) ve Ağır Kaldırmak

0
13310
görünümler
gebelikte ağır kaldırmak
gebelikte ağır kaldırmak

Hamilelik ve ağır kaldırma birçok hamile kadının cevabını merak ettiği bir konudur. Ağır kaldırmak genel bir ifadedir.

Hangi gebelik durumunda ağırlık kaldırılmamalı? Ya da Kaç kiloya kadar ağırlık kaldırmalı? Hangi aylarda ağırlık kaldırmaktan kaçınmalı gibi sorular cevaplandığında, hamile kadınlar için ağırlık kaldırma konusu yeterince açık olacaktır.

Özel bir durum olan hamilelik süreci boyunca gebe kadınların normal dönemde kaldırırken zorlandığı ağırlığı kaldırmaması ise şiddetle önerilir.

Hamilelikte Ağır Kaldırmak Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamileliğin ilk aylarında özellikle ilk trimester (ilk üç ay) döneminde bebek henüz rahme yeni yerleştiği için ağır kaldırmaktan kaçınmak gerekir. Bebeğiniz rahimde yerini sağlamlaştırdığında, içi sıvı dolu bir balona benzetebileceğimiz amniyon kesesi içinde olacağından darbelere karşı daha dayanıklı olacaktır.

Hamilelikte Ağır Kaldırmak tehlikeli mi?

Gebeliğin ilk 3 ayında ağır yük kaldırmak düşük yapmaya neden olabilir. Bu durum riskli gebeliklerde geçerlidir. Bu nedenle hem anne için hem de bebek için tehlikelidir.Çok mecbur kalınmadıkça gebelikte ağır kaldırmak önerilmez. Ama illa ki bir yük kaldırmak zorunlu ise, anne adayının dizlerini kırması ve tüm ağırlığı belinden alıp tüm vücuda yayması gerekir. Riskli gebeliklerde ise kesinlikle ağırlık kaldırmamak gerekir.

Hamilelikte Ağır kaldırmak Düşüğe neden Olur mu?

Birçok anne adayının merak ettiği bir sorudur. Cevabı ise bir çok etkene bağlıdır. Anne adayı eğer hamileliğin ilk üç ayı içerisindeyse ve yapılan incelemelerde doktoru, fizyolojik ve genetik özellikleri bakımından düşük tehlikesi altında olduğunu söylemişse ağır kaldırmak çok sakıncalı olacaktır. Ancak sağlıklı bir anne adayının yük kaldırması kesin olarak düşüğe yol açacaktır diye bir yargı yanlıştır. Sağlıklı bir gebelik yaşayan anne adayları özellikle ilk üç ay biraz daha dikkatli olmalıdır. Kaldı ki anne adaylarına tavsiye edilen hafif egzersizler yapmak, alış veriş yapmak, küçük çocuğunu taşımak gibi faaliyetler, gebe kadınların normal olarak yapabileceği aktivitelerdir.

Hamilelikte en fazla kaç kilo kaldırılabilir?

Vücut ağırlığınız ve hamileliğiniz 3 aylık periyotlarına göre değişebilmesine rağmen genel kanı ilk 3 ay mümkünse hiç 3 aydan sonra ise 10 kilodan fazla kaldırılmamasıdır. Hamileliğin ilk üç ayında ağır kaldırmak, rahim duvarlarına tutunan bebeğin düşük riski taşıyan annelerde sağlıklı bir tutunma gerçekleşmemesinden dolayı tehlikelidir. Ancak 3 ayın sonunda bebek artık kendi yerini sağlamlaştırmıştır. Artık ağır kaldırmak düşük tehlikesinden daha çok, sizin bel ve sırt sağlınız içindir.

Eğer ağır kaldırmak zorundaysanız ve yardım alacağınız kimse yoksa aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

hamilelikte ağır kaldırmak
hamilelikte ağır kaldırmak
  • Ağırlığı bölüp bölemeyeceğinize bakın mesela kitap dolu bir koliyi tek seferde taşımaktansa içinden parça parça taşımak daha kolay olacaktır.
  • Ağırlığı bölemiyorsanız ve taşımak zorundaysanız kendinizi zorlamadan sürüklemeyi yada iteklemeyi deneyin.
  • Kaldıracağınız ağırlığı bebeğinizi de düşünerek hafifçe deneyin unutmayın kaldırabildiğiniz her şeyi taşıyamazsınız.
  • Hamileliğinizin ilk üç ayı içerisindeyseniz düşük riski için dikkat edin 3 aydan sonra ise belinizin zarar görmemesini düşünmek daha mantıklıdır.
  • Bastığınız zeminin kaygan olmamasına ve düzgün olmasına dikkat edin sırtınız dik dizlerinizi hafif kırarak kol ve bacaklarınıza güvenerek kaldırın.
  • Unutmayın dokuz aylık bu dönem kendinizi şımartacağınız bir dönemdir. Taşıma,kaldırma,üst raflara uzanma işini evdeki diğer üyelere bırakın. Gerekmedikçe eğilmeyin, yere bir şey mi düştü? İhtiyacınız yoksa tekmeleyin gitsin 🙂

Hamile olmak egzersiz yapamamak anlamına gelmez. Hatta dinç kalmak ve vücudunuzu doğum ve hamilelik sonrası döneme hazırlamak için size uygun egzersizleri yapmalısınız.

“Hamilelik döneminde yapılabilecek egzersizler için makalemize buradan ulaşabilirsiniz.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz