Hamilelik (gebelik) ve Grip

0
1328
görünümler
grip ve gebelik
hamilelikte grip olmak

Hamilelikte Grip

Grip hastalığı bebeğime zarar verir mi? Hamileyken grip için ilaç kullanmalı mıyım? Sürekli öksürüyorum bebeğim zarar görmüş müdür? Grip oldum bebeğime geçer mi? gibi soruları, hamilelikte grip yazımızda cevaplandırdık.

Grip olmam bebeğimi etkiler mi?

Grip hastalığı fiziksel temasla bulaşan virus kaynaklı bir hastalıktır. Virüs kaynaklı olmasından dolayı her yıl başkalaşım geçiren bu hastalık özellikleri kış aylarında bulaşabileceği insana daha kolay ulaşır. Çünkü bu aylarda vucut direnciniz daha fazla düşer ve gribin bulaşabileceği kapalı ortamlarda daha çok vakit geçirirsiniz.

Normal şartlarda yaşam standartlarınızı düşüren bu hastalığa birde hamileyken yakalanmak elbette çok daha zordur. Artık kendinden çok bebeğini düşünen anne adaylarımızın aklına şu sorular gelmektedir.

  • Grip hastalığı bebeğime zarar verir mi?
  • Hamileyken grip için ilaç kullanmalı mıyım?
  • Sürekli öksürüyorum bebeğim zarar görmüş müdür?
  • Grip oldum bebeğime geçer mi?

Şimdi bütün bu sorulara cevap vermeye çalışalım

Hamilelik döneminde özellikle kış aylarında anne adaylarımıza önerimiz;

 gribe yakalanmadan önce gripten korunmaya çalışmaktır.

Vücudunuzu soğuk sıcak geçişlerinden olabildiğince korumalısınız.

Evinizin nem dengesine dikkat etmelisiniz eğer çok kuruysa sık vakit geçirdiniz odayı  ısıtıcınızın yakınına koyacağınız bir bardak su ile nemlendirebilirsiniz.

Evinizde yaşayan yakınlarınıza da bu tavsiyeleri hatırlatın

Ev dışında olduğumuzda biraz daha dikkatli olmalıyız;

Girdiğiniz ortamlarda grip olan biri varsa yakın temastan kaçının.

Kalabalık ortamlarda bulunurken ellerinizi gözünüze ağzınıza ve burnunuza daha az götürün ve en kısa zamanda ellerinizi yıkayın. Eğer yıkama şansınız yoksa yanınızda antiseptik mendil bulundurun.

grip ve hamilelik

Bütün önlemlerinize rağmen hasta oldunuz;

Öncelikle soğuk algınlığı ve gribi birbirinden ayırmalısınız

Soğuk algınlığı ve gribin farkları nelerdir?

Soğuk algınlığı hayat performansınızı düşürse de grip kadar tehlikeli değildir. Soğuk algınlığında hafif burun akıntısı ve halsizlik gözlerde kızarma ve  sulanma nadiren de boğazda dolgunluk hissi ve ağrı görülür. Gelelim gribe ; gripte bütün bunların yanında yüksek ateş (38 derece ve üzeri)baş ağrısı ve boğaz ağrısı eklem kas ağrıları ve halsizlik nispeten daha fazladır.

soğuk algınlığı bebeğimi etkiler mi ?

Eğer soğuk algınlığı olduğunuzu düşünüyorsanız gribe yakalanma olasılığınızın da  fazla olduğunu unutmayın. Soğuk algınlığında en etkili tedavi dinlenmektir. Vücudunuza hastalıkla savaşabilmesi için süre tanıyın soğuktan korunun ve yatarken başınız altına 2. Bir yastık koyarak genzinizin açılmasını ve nefes almanızı kolaylaştırın. Şikayetleriniz azalmadığı takdirde mutlaka doktorunuza danışın.

Eğer grip olduğunuzu düşünüyorsanız viral olan bu enfeksiyonun bakteriyel bir enfeksiyona dönüşmemesi için ekstra çaba sarf etmelisiniz. Çünkü bakteriyel enfeksiyonlar(franjit,bronşit,vs..)sizi ve bebeğinizi çok daha tehlikeli durumlara sokabilir ve bu hastalıklarda antibiyotik kullanmadan kurtulmak çok zordur. Kendiniz bir süre izleyin bu sürede soğuk algınlığında olduğu gibi yatarak istirahat edin ayrıca bol bol su için odanızı sık sık havalandırın ve nemlendirin.eğer ateşiniz yükselirse ılık bir duş iyi gelecektir. İştahınız az olsa bile yediklerinize dikkat edin. Az ama sık yiyin. Size refakat edecek kişinin de hijyenine dikkat edin. Şikayetlerde azalma olduğu takdirde istirahat etmekten vazgeçip kendinizi yormayın bırakın vücudunuz tamamen temizlensin.Eğer şikayetlerde değişme olmadıysa doktorunuzla görüşün bakteriyel bir durum olmasının önüne geçin kesinlikle kendi kendinize ilaç tedavisine başvurmayın özellikle hamilelikte antibiyotik kullanımının doktor kontrolünde takip edilmesi gerektiğini unutmayın.

gebelik ve grip

hamilelik (gebelik) ilaç kullanımı

Grip olmam bebeğimi etkiler mi ?

Grip hastalığı hamilelikte bebeğinize zarar vermez ancak sizin fizyolojinizdeki bozulma bebeğinizi de etkiler. Bu yüzden hamilelikte vücudunuz iki kişi için efor sarf ederken birde hastalıkla boğuşmak zorunda kalırsa kendinizi ve bebeğinizi daha tehlikeli bir duruma sokmamak için dinlenmenize özen gösterin.

Grip oldum bebeğime geçer mi?

Eğer hamileliğinizin son aylarında gribe yakalanmışsanız doğum sonrası gribi bebeğinize geçirme riskiniz vardır.

Hamileyken grip için ilaç kullanmalı mıyım?

Hamileyken kullanacağınız bütün ilaçlar doktor kontrolünde olmalıdır. İlaç prospektüsünde hamilelikte kullanılabilir yazması bu ilacı kendi başınıza alıp kullanabileceğiniz anlamına gelmez.

Sürekli öksürüyorum bebeğim zarar görmüş müdür?

Hayır bebeğiniz şu anda sizden daha güvenli bir ortamda yastık vazifesi gören bir sıvının içindedir. Bebeğinize direk olarak öksürüğünüz zarar vermez ancak öksürüğe neden olan hastalığın dolaylı etkileri bebeğe zarar verebilir bu yüzden geçmeyen ve şiddetli bir öksürüğünüz varsa kaynağını öğrenmek için doktorunuza başvurmalısınız.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz