Hamilelik (gebelik) ve Kilo Alma

0
769
görünümler
hamilelik ve kilo
gebelikte kilo alma

Gebelikte kilo almak

Gebelik döneminde sağlıklı bir anne, standart kilo ve boy değerlerine sahip ise ortalama olarak 12,5 ile 14 kilo arasında bir kilo alımı yaşayacaktır. Tabi ki bu metabolizma hızı, boy, yaş, gebelik öncesi kilo ve beslenme alışkanlıklarına göre değişen bir durumdur.

 Yukarıda bahsettiğimiz ortalama bir değerdir. Yani 100 farklı anne üzerinde yapılan bir deneyde, gebelik dönemlerinde ortalama olarak 12.5 ile 14 kilo arasında kilo artışı olduğu anlamına gelmektedir. Bununla birlikte, daha fazla veya daha az kilo almış olmanız, sağlıksız bir gebelik geçirdiğiniz anlamına gelmemektedir.

Kişiden kişiye göre değişen metabolizma hızı, anne adaylarının gebelik döneminde aldıkları kiloyu doğrudan etkilemektedir. “Ne yesem yarıyor.” Diyen bir kadının normal günlerinde yemek yedikçe hızlı kilo alması durumu ne kadar normal ise, aynı kadının gebelik döneminde fazla kilo alması da o kadar normaldir. Aynı şekilde “500 gram tavuk yedim 50 gram alamadım.” Diyen bir kadının gebelik döneminde fazla kilo almaması da bir o kadar normaldir.

Gebelik döneminiz boyunca belirli periyodlar ile yapacağınız doktor kontrolleri sırasında, doktorunuz bebeğinizin ve sizin sağlık durumunu kontrol ederken, sizin için kilo kontrollerini de yapacaktır. Bu ziyaretlerinizde doktorunuza kilonuz ile olan şikayetinizden bahsetmeniz, hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınız için en doğru yönlendirmeyi ve tavsiyeleri almanızı sağlayacaktır. Zaten doktorunuz gerekli gördüğü takdirde size uygun bir diyet önerecek ya da bir diyetisyene yönlendirecektir.

İki can taşıyorum iki kişilik mi yemeliyim ?

Kesinlikle hayır. Hamilelik için genelleme yapmak ne kadar yanlış ta olsa normal şartlarda bir bebeğin günlük kalori ihtiyacı ;

2.trimester( ikinci üç ay) için : fazladan 350 kalori
3.trimester (ikinci üç ay) için : fazladan 450 kaloridir.

 

gebelik ve kilo
gebelikte kilo alma

Unutmayın, sizin ve bebeğinizin sağlığı için en önemli olan şey aldığınız veya alamadığınız kilonun miktarı değil, bebeğinizin sağlıklı gelişimi, sizin sağlıklı bir hamilelik süreci geçiriyor olmanızdır.

Eğer ki bir internet sitesinde, kitapta, gazetede veya dergide hamilelik döneminde alınan kilolar ile ilgili kesin bir bilgi okuyorsanız, okuduğunuz bilgi %99 ihtimal ile hatalı bir bilgidir. Metabolizma farkı, boy farkı, kilo farkı, şehir farkı, yaş farkı ve sayamadığımız onlarca farklı sebepten dolayı her anne adayının gebelik döneminde aldığı kilo miktarı farklılık göstermektedir. Doktorunuz, sizin ve bebeğiniz için özel olarak sürekli bir kilo takibi yaparak, bebeğinizle birlikte sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmeniz için çaba sarf etmektedir.

Lütfen her şeyden önemlisinin sizin ve bebeğinizin sağlığı olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Aldığınız her kiloyu rahat bir şekilde hamilelik dönemi sonrasında verebilir, alamadığınız her kiloyu da hamilelik döneminizden sonra rahatlıkla alabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz