Hamilelik (gebelik) ve Varis

0
1160
görünümler

Gebelikte Oluşan Varisler

gebelik ve varis
hamilelikte varis ve damar

Varis vücudumuzdaki damarların genişleyerek ve kıvrımlaşarak cilt yüzeyinde belirgin hale gelmesidir. Genellikle yeşil ve mor renkli kıvrımlı yapıdaki varisler hamilelikte sık karşılaşılan şikayetlerdendir.

Araştırmalara göre gebelik öncesi varis şikayeti olmayan kadınların yalnızca 100 de 4 ü hamilelik sürecinde varis sıkıntısı yaşarlarken, her 100 hamile kadının 15 i varis şikayetiyle karşılaşmaktadır.

Gebelikte oluşan varisler genellikle bacaklarda gözükmekle birlikte bazen rahim dışında da oluşabilirler.

“ Gebelikte oluşan hemeroid de aslında bir tür varistir. Gebelikte hemoroid hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.”

Varisler Neden Oluşur ?

Bir damar rahatsızlığı olan varisin neden olduğunu anlamak için damarların nasıl çalıştığını bilmek gerekir. Vücudumuzdaki toplardamarlar kanın tekrar kalbe taşınması görevini üstlenirler. Ayaklarımıza hatta parmaklarımıza kadar ulaşan kan tekrar kalbe doğru giderken yerçekimine de karşı koymak zorundadır. Toplardamarlarda bulunan ve geri kaçmayı önleyen kapakçık sistemi yukarı yönlü taşımayı kolaylaştırır. Ancak bazı durumlarda bu kapakçıklar işlevini yitirir ve damarların bazı yerlerinde toplanmalara ve şişliklere neden olur. Dışarıdan da görünür hale gelen bu damarlar varis denilen rahatsızlığı meydana getirir.

Gebelikte varisin oluşması çoğunlukla fizyolojik ve genetik olmasına rağmen kısmende çevresel etkenlere bağlıdır. Hamilelik sürecinde yağ dokusunun az olduğu ama damar yoğunluğunun arttığı kısımlarda görülen varisler, bacakta genellikle diz arkası ve ayak bileğinin hemen üzerinde bulunan bölümlerinde oluşmaktadır.

Estetik açıdan kötü görünmenin yanı sıra ilerleyen durumlarda varisler ağrı ve hassasiyete de neden olmaktadır.

Neden Gebelikte Varis Oluşumu Artar ?

hamilelikte varis oluşumu
gebelikte varis ve ayak

Hamilelikle birlikte vücudunuzda kan miktarı da artmaktadır. Bebeğinizin için gayet doğal ve gerekli olan bu kan artışı toplardamarlardaki kapakçıklara daha fazla yük bindirmektedir. Ayrıca hamilelikle birlikte oluşan hormonlar vücudunuzdaki bütün kasların gevşemesine neden olmaktadır. Bu gevşeme damarlarınızdaki kapakçıkların işini daha da zorlaştırarak varislerin oluşumuna sebebiyet verir.

Hamilelikte Varis Oluşmasını Nasıl Önleyebiliriz ?

Hamilelikle birlikte vücudunuz oluşan değişikliklere adapte olmaya çalışır ve siz farketmeseniz de kendisini doğuma hazırlar. Bu süreçte varis gibi istenmeyen rahatsızlıkların önüne geçebilmek için vücudunuza biraz yardım edebilirsiniz.

  • Hamilelik öncesi egzersiz hayatınızın bir parçası olmamışsa hamilelikte doğru ve etkili egzersiz sizi hamileliğin getirdiği çoğu sıkıntıdan kurtaracak ve daha huzurlu bir hamilelik süreci yaşamanızı sağlayacaktır.
  • Egzersiz yaparak, hem varisler için hem de kan dolaşımına destek olmak için kaslarınızın ısınmasını ve hareketli kalmasını sağlayabilirsiniz. Doktorunuzunda oluruyla gün içerisinde kısa yürüyüşler ve hafif hamilelik egzersizleri  varislerin önlenmesine yardımcı olacaktır.
  • Uzun yolculuklarda molalar vererek bacaklarınızdaki kan akışını kolaylaştıracak hareketler yapabilirsiniz. Ayrıca uzun süre ayakta kalmak özellikle hamilelikte bacaklardaki damarlara fazladan baskı yapacak ve varislerin oluşmasını hızlandıracaktır. Bu nedenle ayakta çok kalmamaya özen göstermelisiniz.

“ Hamilelikte yolculuk yapmadan önce gebelikte seyahat adlı makalemize bakmak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.”

  • Uyurken yada uzanırken kan akışına yardımcı olmak için ayaklarınızın altına bir kaç yastık koyabilirsiniz.
  • Topuklu  veya düz taban rahatsız ayakkabılar yerine anatomik ayakkabıları tercih etmelisiniz.

Varisler bütün bu önlemlerinize rağmen oluşmaya başladıysa doktorunuzun tavsiye ettiği varis çorabını kullanarak varislerin ilerlemesini önleyebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz