Hamilelikte (gebelikte) doktor kontrolleri-Rutin doktor muayeneleri zamanı

0
1987
görünümler

Hamilelikte Rutin Doktor Kontrolleri ve Muayene Düzeni

gebelikte rutin doktor muayenesi
Hamilelikte doktor kontrolleri

Hamilelikte rutin doktor kontrolleri ne zamanlar yapılır? Hangi aylarda veya haftalarda doktorla görüşülür? Bu rutin doktor kontrollerinde hangi test ve tetkikler uygulanır? Hamilelikte doktor kontrolleri nasıl yapılır? Gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık.

 

Gebe kadınlar ilk kez ne zaman doktora başvurmalıdır?

Gebe olduğunuzdan şüphelendiğinizde, yapmanız gereken ilk iş gebeliğinizi doktor kontrolünde kesinleştirmek olmalıdır. Planlı bir gebelik olmadığını düşünürsek, bu ilk doktor kontrolünden sonra belirli aralıklarla kontrole gitmeniz gerekmektedir. Bu kontrollerde gebeliğiniz izlenerek, sizin ve bebeğinizin anormal bir gelişme yaşamaması amaçlanmaktadır. Ayrıca gelişen teknoloji ve teşhis yolları vasıtasıyla bebeğiniz daha karnınızdayken bazı hastalıklar için taranacak ve erken teşhisle bu hastalıklara çözüm yolları üretilecektir.

Planlı bir gebelik yaşanması halinde ise anne adaylarının eşleriyle birlikte doktora başvurup; kan uyuşmazlığı, hepatit ve enfeksiyon testi gibi testleri yaptırması ve doktor tarafından sağlıklı gebelik hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir.

“Doktor seçimi için hazırladığımız yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.”

gebelikte rutin doktor muayenesi
Hamilelikte doktor kontrolleri

Gebelik takibi nedir?

Anne adaylarının gebelik süresi boyunca  belirli aralıklarla doktor kontrolünden geçirilerek, istenmeyen durumların önüne geçilmesidir. Bu kontrollerde doktor; gerekli muayene ve testleri uygular, hamile kadınlara sağlıklı gebelik için tavsiyelerde bulunur.

 

Gebelik takibinde nelere bakılır?

  • Gebeliğin günü en doğru şekilde tespit edilerek, Bebeğin haftalara göre büyüme süreci izlenir.
  • Gebe kadınlarda önceden gelen hastalıkların gebeliğe ve bebeğe vereceği olası zararlar tespit edilerek önlemler alınır.
  •  Anne karnındaki bebek  çeşitli yöntemlerle izlenip, yapısal anormallikler tespit edilmesi halinde doğumdan önce tedavisi gerçekleştirilir.
  • Anneler gebelik süreci, doğum yolları ve lohusalık süreci gibi konularda bilgilendirilir. Gerekli görüldüğü durumlarda psikolojik destek sağlanır.

Gebelikte 1. Doktor muayenesi ne zamandır ve neler yapılır?

İlk muayene genelde hamilelik şüphesi üzerine gebeliği kesinleştirmek için gidilen muayenedir. Bu nedenle planlanmadan oluşan gebeliklerde; ilk gebelik muayenesi hamileliğin 4 ve 6. Haftaları arasına denk gelmektedir.

Bu muayene sırasında;
  • Annenin tansiyon, kilo, boy, yaş gibi bilgileri alınır ve kaydedilir.
  • Gebelikte oluşabilecek olası sorunlar için kan,şeker gibi ölçümler yapılır analiz edilir.
  • Gebeliğin olup olmadığı belirlenir ve gebelik olması durumunda anne adayı bilgilendirilir.

“İlk doktor muayenesinde yapılan test ve tahliller için daha fazla bilgi almak isterseniz ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.”

Gebelikte ikinci doktor muayenesi ne zamandır ve neler  yapılır?

Gebeliğin 11 ila 14. Haftasında yapılan bu muayenede ikili tarama testi diye adlandırılan kritik bir test yapılmaktadır. Ultrasonda bebeğin ense kalınlığı ve burun kemiği gelişimine bakılarak down sendromu olup olmadığı yüksek oranla tespit edilir. Ayrıca yine down sendromu ve trizomi 18 (edwards sendromu)  adı verilen kromozom anormalliğini belirlemek adına kanda FAPP-A ve Beta HCG hormonları değerlendirilecektir. Tansiyon, kilo gibi değerler ölçülecek ve kayıt altına alınacaktır.

“ İkinci doktor muayenesinde yapılanlar ve ikili tarama testi hakkında  daha fazla bilgi almak isterseniz ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.”

Gebelikte üçlü test 

Hamileliğin 16 ila 20 . haftaları arasında yapılan bu test , ikili tarama testinin yanında AFP değerine de bakılması durumudur. Bu sayede bebeğin zeka geriliği yada sinirsel bozukluğu olup olmadığı yüksek oranla tespit edilmektedir. İkili tarama testini kaçıran anne adayları bu haftalarda üçlü teste de girebilirler.

“ Hamilelikte doktor kontrolleri ve üçlü test hakkında daha fazla bilgi almak için yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.”

Gebelikte üçüncü doktor muayenesi ne zamandır ve neler yapılır ?

Gebeliğin 3. Ziyareti 22 ve 24. Haftalar arasında yapılmaktadır. Bu randevuda kandaki hemoglobin ve hematokrit değerleri ölçülür. Gerekli görülürse anne adayına demir takviyesi verilecektir. Ayrıca bu hafta doktorunuz ultrasonda bebeğinizin hayati organlarını inceleyecek ve lüzumu halinde ayrıntılı ultrason ve doppler testi isteyecektir. Yine rutin ölçümleriniz yapılıp kayıt altına alınacaktır.

Gebelikte dördüncü  doktor muayenesi ne zamandır ve neler yapılır ?

Hamilelikte doktor kontrolleri
Gebelikte şeker yükleme testi

Gebeliğin 4. Ziyareti normalde 32. Haftada yapılmaktadır. Ancak doktorunuz 26 -28. Hafta için şeker yükleme testi istemiş olabilir. İsteğe bağlı olan bu testin amacı, gebelerin 100 de 5 inde olabilen gebelik diyabetini tespit etmek ve doğum sonrası oluşabilecek diyabetin önüne geçmektir.

 

 

“Gebelikte şeker yükleme testi için ayrıntılı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

32.haftada ise rutin ölçümler ve ultrason izlemesi yapılacaktır. Ayrıca olası erken gebelik için değerlendirme ve bilgilendirme yapılacaktır.

Gebelikte beşinci doktor muayenesi ne zamandır ve neler yapılır?

Gebeliğin 5. Ziyareti 38 ila 39. Haftalarda bebeğin tahmini doğum zamanı ve doğum kilosu, doğumun ne şekilde yapılacağının belirlenmesi için yapılan son ziyarettir. Bu ziyarette rutin ultrason ve ölçümler yapılacak ayrıca doktorunuz sizi doğum hakkında bilgilendirecektir.

Hamilelikte doktor kontrolleri hakkında uyarı ve tavsiyeler:

Buraya kadar anlatılan doktor ziyaretleri, testler ve ölçümler; hastanelerin genel gebelik uygulamasıdır. Bu ziyaretlerde, bebekte yada annede herhangi bir sorun oluştuğu tespit edilirse ek ziyaret ve tahlil istenebilir. Ayrıca bazı hastaneler veya doktorlar gebelik ziyaretlerini farklı haftalarda ve daha sık belirlemiş olabilir. Eğer doğumunuzu özel hastanede gerçekleştirmek istiyorsanız, hastanelerin gebelik süreci, doğum ve doğum sonrasını kapsayan doğum paketlerini inceleyebilirsiniz.

Gebelik planlayan anne adaylarının gebelikten en az 6 ay önce eşleriyle birlikte kontrolden geçip olası uyuşmazlıkların ve sorunların belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca  gerekli görüldüğü taktirde folik asit, demir takviyesi, b6,b12  gibi vitaminlere başlaması önerilmektedir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz