Hamilelikte (gebelikte) 1. Hafta

0
2104
görünümler
ilk hafta gebelik
hafta hafta hamilelik 1. hafta

Hamileliğin ilk haftası sizde ve bebeğinizde meydana gelen değişiklikler.

Aslında gebeliğin birinci haftası olarak sayılan haftada hamile değilsinizdir. Hala adet görüyor olabilir veya adetiniz yeni bitmiş olabilir.

Doğal yollarla gerçekleşen bir gebelikte döllenme zamanı tam olarak kestirilemediğinden adet gününün ilk günü hamileliğin ilk günü olarak alınır.Bu günden doğuma kadar geçecek olan süre yaklaşık 40 haftadır.Ama bu hafta doğacak bebeğiniz için vücudunuz hazırlıklarını yapmaya başlamıştır.Gebelik hesaplamaları adetin son gününden başlayarak hesaplandığı için adet bitiminden sonra 4 hafta boyunca gebelik belirti göstermeyebilir. Adetleriniz düzenli ise son adet gününden 1 hafta sonra yumurtlama gerçekleşir. Fallop tüpüne düşen yumurta burada gelişimini tamamlar ve  rahime doğru yolculuğuna başlar. kadın genital sistemRahim içindeki sperm dört gün boyunca canlı kalabilir. Spermler yumurtayla buluştuğunda yumurta tek bir spermin geçmesine izin verir ve döllenme gerçekleşir. Eğer siz de bebek sahibi olmayı planlıyorsanız şimdiden bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşüp gerekli testleri yaptırarak almanız gereken vitaminleri öğrenebilirsiniz. Özellikle folik asit her kadının gebe kalmadan önce mutlaka başlaması ve hamilelik süresince belli bir dönem kullanması gereken vitaminlerdendir. Gebelik öncesi kullanılması hem vücudunuzu doğuma hazırlar hem de gebelik esnasında bebekte oluşabilecek bazı hastalıkları engeller.

Bu hafta yapabilecekleriniz:

Eğer planlanmış bir gebelik istiyorsanız bu haftadan sonra beslenmenize dikkat etmeniz, düzenli hafif egzersiz yapmanız, bırakamadığınız kötü alışkanlıklarınız var ise bırakmanız tavsiye edilir. Kilo fazlanız ya da eksiğiniz olduğunu düşünüyor iseniz gebeliğin ilerleyen haftalarında yaşanacak zorlukları en aza indirmek ve gebelik boyunca kontrollü bir şekilde kilo almak için bir diyetisyene başvurmanız isabetli bir karar olacaktır. Özellikle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşerek gerekli kan testlerini yaptırmalı ve doktorunuzun tavsiye ettiği vitamin ve mineralleri almaya başlamalısınız.

Önceki İçerikBaba Olmak
Sonraki İçerikHamilelikte (gebelikte) 2. Hafta
Paylaş

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz