Hamilelikte (gebelikte) 10. Hafta

0
1285
görünümler

Hamileliğin Onuncu Haftası

gebelikte onuncu hafta
gebelikte 10. hafta bebeğin boyutu

Hafta hafta hamilelik yazımızda; hamilelikte 10. hafta neler olur?, Hamileliğin onuncu haftasında annede ve bebekte meydana gelen değişikler nelerdir? sorularını cevaplandırdık.

Hamileliğin 10. Haftasında gebe kadınları önceki haftalara göre çok fazla bir değişiklik beklemez. Ancak bebeğiniz büyümek için her hafta olduğu gibi bu hafta da çok çaba sarf ediyor. Genellikle gebeliğin rutin kontrollerinde ikinci randevu 10 ve 13. Haftalar  arasında yapılmaktadır. Gebeliğin 10. Haftasından itibaren doktorunuz bebeğin kalp atışlarını size de dinletecektir. Bir an önce büyümek isteyen bebeğinizin kalbi  çok hızlı çarpıyor. Duyduğunuz ses dört nala koşan at gibi olacak.  🙂

“Gebelik sürecinde rutin doktor kontrollerini öğrenmek için burayı tıklayınız.”

Hamilelikte 10. hafta bebeğinizdeki değişiklikler

gebeliğin onuncu haftası
Hamilelikte 10. hafta

Dokuzuncu hafta embriyo olarak adlandırmayı bırakıp fetus olarak adlandırdığımız bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor. Bu hafta bebeğinizin büyüklüğünü eriğe benzetebiliriz. Ağırlığı 2.5 gram ve boyuda yaklaşık 3 cm. Bebeğinizin bütün hayati organları oluşumunu tamamladı ve görevlerini yerine getiriyor. Bu haftalarda bebeğinizin beyin gelişimi de hızlandı. Dakikada 250000 ile 300000 arası yeni sinir hücresi üretilmektedir. Gelişen beyin yapısı nedeniyle bebeğinizin alnı genişledi ve başı oldukça büyüdü. Vücudunu baş ve gövde olarak iki kısma ayırırsak başının daha büyük olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bebeğin dış gelişiminde ise, ince ayrıntılar bu hafta oluşturulmaya başlandı kulak kepçesi kıvrımlarıdudak kıvrımları hatta parmakların üzerinde tırnakları bile çıkmaya başladı. Kollarını bükebilen bebeğiniz, ellerini göğsünde birleştiren pozisyonda büyümeye devam ediyor. Kollarda, bacaklarda hatta kaşlarda tüylenme için yeni hücreler oluşturuyor.

Bu hafta bebeğiniz için bir kilometre taşı. Çünkü bu haftadan sonra doğumsal anomalilerin gelişme riski yok denecek kadar azdır.

“Doğumsal anomali için ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.”

Onuncu hafta hamilelikte annede oluşan değişiklikler.

Bu hafta diğer haftalardan farklı olarak kan miktarınız artmaya başlayacak. Gebeliğin 13. Haftasına geldiğinizde vücudunuzdaki kan miktarı 100 de 40 oranla fazla olacak. Artan kan miktarından dolayı kalbiniz daha tempolu çalışacak ve damarlarınız daha da belirginleşecek. Özellikte karın, bacak ve göğüslerde kılcal damarlar daha görünür olabilir. Endişe etmenizi gerektirecek bir durum yoktur. Ancak oluşabilecek varisler için şimdiden önlem almak isteyebilirsiniz.

“Gebelikte varisin önlenmesi için tavsiyelerimize buradan ulaşabilirsiniz.”

Gebeliğin onuncu haftasında fazladan bir kaç kilo almış olabilirsiniz. Artan kan akışı ve şişkinlik sizi olduğunuzdan daha kilolu hissettirecektir. Zaten bel ve göbekteki  genişleme kıyafetlerinizin dar gelmesine neden olacak. Şimdiye kadar bir egzersiz programı edinmemişseniz doktorunuza da danışarak hafif egzersizler yapmaya başlayabilirsiniz. Günlük yarım saat yürüyüşler  varis oluşmasınıda engelleyecektir.

“Gebelikte yapılan egzersizler için ilgili makalemizi buradan okuyabilirsiniz.”

Hamilelikte 10. hafta, kan artışıyla birlikte hormonlarınız da artacak. Duygusal krizler yaşayabilirsiniz. Normalde hiç gülmeyeceğiniz şeylere gülebilir, Fok balıklarını düşünüp ağlayabilirsiniz. 🙂 Birinci trimesteri (ilk üç ay) atlattığınızda her şey normale dönecek biraz daha sabredin. Eşinize de bu yazıyı okutup sabretmesini söyleyebilirsiniz. 🙂

Hamileliğin 10. haftası görülebilecek diğer değişiklikler:

Bulantı, sık idrara çıkma, aşerme, mide yanması gibi ilk trimester de görülebilecek şikayetler kişiden kişiye artma yada azalma gösterebilir.

“Gebelikte sık görülen şikayetler ve alınabilecek önlemlerle alakalı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.”

Gebelikte onuncu hafta tavsiyeleri

Geçen haftalardan farklı olarak, gebeliğin 10. haftasında size radyasyondan uzak durmanızı  tavsiye edeceğiz.

“Evde veya dışarıda radyasyon içeren cihazları öğrenmek için burayı tıklayın.”

önemli hatırlatma!!!

“Türkiye’de yasal kürtaj süresi gebeliğin 10. Haftasına kadardır.(10. Hafta dahil) Bu haftaya kadar eş rızası aranmadan kürtaj yapılabilir.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz