Hamilelikte (gebelikte) 12. Hafta

0
1049
görünümler

Hamileliğin Onikinci Haftası

12. hafta bir kadının gebeliği için önemli bir hafta. Bu hafta ilk trimesterin (ilk üç ay) sonlandığı haftadır. Bu haftadan itibaren bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için en kritik zamanların sonlandığı anlamına gelir. Genellikle hamile kadınlar gebelik müjdesini yakınlarına vermek için bu haftayı beklerler. Ayrıca hamileliğin onikinci haftası ile birlikte düşük riski oldukça azalır.

Ülkemizdeki doktorlar hamileliğin rutin kontrollerinden birini bu haftaya denk getirmeye çalışırlar. Çünkü bu haftayla birlikte bebeğin kritik gelişimi tamamlanmış olacak bu sayede ultrasonda daha net bilgilere ulaşılacaktır. Ayrıca bu haftalar, ikili test ve down sendromu ölçümü için uygun bir aralıkta olacaksınız.

“hamilelikte uygulanan test ve tetkikler hakkında ayrıntılı bilgi için makalemize buradan ulaşabilirsiniz.”

12.hafta hamilelikte annede oluşan değişiklikler

Hamileliğin 12. Haftasında vücudunuz hamileliğe alışmış ve can sıkıcı problemlerin çoğu geride kalmıştır. Bu haftadan itibaren rahminiz kasık kemiğinin üzerine çıkıp içeride bebek var mesajı verecek. Bu haftayla birlikte cildinizde değişmeler gözlenebilir. Yüzünüzde lekeler ve göğüs çevresi kararması gibi durumlar gayet doğaldır ve hiç bir müdahale gerektirmeden hamilelikten sonra kaybolurlar. Bulantı, kusma ve depresif haller gibi şikayetleriniz oldukça azalacak ama mide yanması şikayetleriniz devam edecektir. Çünkü vücudunuz büyüyen rahme yer açmak için kaslarınızı gevşetmeye devam edecek. Mide kapakçıklarınızda bu gevşemeden dolayı mide sıvısını yukarı kaçıracaktır. Büyüyen rahim mesanenize baskı yapmaya devam ediyor. Sık idrara çıkma ve idrar kaçırma şikayetiniz bu yüzden devam edecek. Vajinal akıntılarda artış yaşayabilirsiniz. Vücudunuz sizi korumaya çalışıyor. Vajinal akıntılarda hijyene daha çok dikkat etmelisiniz.

12.hafta hamilelikte bebekte oluşan değişiklikler

12. hafta bebeğin boyutu
hamileliğin onikinci haftası

Bebeğiniz bu hafta gelişen refleksleri sayesinde çok hareketli ama siz bunu henüz hissedemezsiniz. Bebeğinizin boyu 5 ila 6 cm arasında boyu ise 12 ila 17 gram aralığındadır. Bebeğinizin boyutlarını mürdüm eriğine benzetebiliriz. Bebeğiniz içeride sindirim sitemini ve sinir sistemini geliştirmeye devam ediyor. Dışarıda ise ince ayrıntılara geçti bile, kulaklarının kıvrımlarını ve dudak kenarları gibi. Ayrıca bu hafta ses telleri de oluşmaya başladı. El ve ayak tırnakları görünür hale geldi. Emme ve yutkunma gibi hareketleri yapmaya başladı. Dış genital organları da hızla büyümeye devam ediyor ancak cinsiyet tespiti için bir kaç hafta daha beklemelisiniz.

Hamileliğin onikinci haftası tavsiyeler

hamileliğin onikinci haftası ile  birlikte can sıkıcı şikayetlerin bir kısmından kurtulmuş olmalısınız. Bu durum psikolojinize de yansıyacak eşinizle birlikte yürüyüşler yapabilirsiniz. Ya da kendinize hamileliğe daha uygun kıyafetler almak için alışverişe çıkabilirsiniz. Bebeğinizin eşyalarını da ileride sıkıntı yaşamamak için ufak ufak almaya başlayabilirsiniz.

gebelikte 12. hafta
hamileliğin onikinci haftası

Bu hafta da idrar da yanma vajinal akıntılarda renk ve koku değişimi gibi şikayetlerle karşılaşırsanız doktorunuzdan randevu almalısınız. Ancak kanama ya da lekelenme tarzı şikayetiniz olursa doktorunuzla hemen görüşmelisiniz ve duruma göre hastaneye başvurmalısınız.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz