Hamilelikte (gebelikte) 13. Hafta

0
1270
görünümler

Hamileliğin Onüçüncü Haftası

Hamileliğin balayı 2. Trimester hoşgeldin. Stres yok sıkıntı yok… Hamileliğin onüçüncü haftası ile birlikte ilk trimesteri bitirdiniz ve ikinci trimestere girdiniz. Gidecek hala çok yolunuz var, ancak sağlıklı kalmanız, doğru yemeye devam etmeniz ve buna göre egzersiz uygulamanızın ardından hamileliğin sıkıntılı günleri geride kaldı diyebiliriz.

13.hafta hamilelikte annede oluşan değişiklikler

13. hafta ile birlikte sık idrara çıkma rahatsızlığınız azalacaktır. Çünkü rahim büyüdükçe ve pelvik kemiklerin dışına çıktıkça, mesaneniz üzerindeki baskı da azalacaktır. Mesane üzerinden baskısını azaltan rahim karın kısmı ve belinize baskı yaptığından biraz karın ağrısı yaşayabilirsiniz. Ayrıca uterusun gerilmesi ve çekilmesini destekleyen bağlarda bel bölgenize ağrı oluşturabilir. 13. haftayla birlikte oluşan bu ağrıların şiddeti genelde hafiftir ve vücut alıştıkça geçecektir. Ancak geçmeyen ve çok şiddetli bel ve karın ağrısı oluşması halinde tıbbi yardım istemeniz gerektiğini unutmayın. Bu ağrı yaygın ve normal olsa da, sorularınız varsa daima sağlık uzmanınıza danışmalısınız.

Bu ağrılara kan sızıntısı ya da başka herhangi bir sıvı kaybı eşlik ediyorsa, düşük olması gibi daha ciddi bir şey belirtisi olabileceği için kesinlikle sağlık uzmanınızdan randevu almanız gerekir.

Boğazınızda hala mide ekşimesi yaşıyor olabilirsiniz. Göğüsleriniz hala büyüyor ve ürettikleri kolostrum nedeniyle muhtemelen son derece hassas. Göğüsleriniz süt için hazırlanıyor ve göğüs kanalları büyüyor.

13.hafta hamilelikte bebekte oluşan değişiklikler

13. hafta bebeğin boyutu
hamileliğin onüçüncü haftası

Gebeliğin onüçüncü haftasında bebeğinizde önemli değişiklikler oluyor. Bu noktada bebeğiniz 7 ila 10 cm uzunluğunda ve ağırlığıda 28 ila 30 gr arasındadır. Bebeğinizi büyük bir eriğe benzetebiliriz.

Rahminin içinde büyümek için hâlâ bol yer var ve fetüsünüz artık ultrasonda bebek gibi görünüyor, yalnızca çok küçük. Bebeğin boyun gelişimi kalıtsal hastalıkların tespitini belirlemek için ölçülebilir kalınlığa ulaştı. Gözleri kafanın yanından uzaklaşıyor ve birbirlerine daha da yakınlaşıyorlar ve kaşları oluşturan ince kıllar bir araya geliyor.

Pankreas doğumdan sonra ve sonrasında şeker seviyelerinin düzenlenmesi için kritik olan insülin üretmeye başlar. Kemikler sertleşmeye devam ediyor. kan dolaşımı yoluyla annenin bebeğe kan transferini sağlayan plasenta; besin maddeleri, vitaminler, mineraller, yağlar, proteinler ve oksijenin bebeğe transferine devam ediyor.

Bebeğiniz büyümeye devam ederken, karnında da bağırsaklar düzgün bir yere taşınmaya devam ediyor. Hamilelikte onüçüncü haftanın dönüm noktası da budur. Bu noktada işlevsel bir bağırsak sistemi vardır.

Hamileliğin onüçüncü haftası tavsiyeler

gebelikte 13. hafta
hamileliğin onüçüncü haftası

Karnınız, göğüsleriniz, kalçanız ve kalçanızın etrafında esneme izleri görmeye başlayabilirsiniz. Yavaşça kilo almanız, cilt çatlağı riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir, bu nedenle dengeli bir diyet uygulamanız önemlidir.

Çatlakların oluşumunu durdurmaya çalışmak için bebe yağı birçok kadının kullandığı mükemmel bir seçenektir. Banyo bittiğinde kendinizi hemen şımartın. Bu bölümün başında belirtilen tüm alanlara sürdüğünüzden emin olun.

“Herhangi bir losyon veya krem ​​kullanmadan önce lütfen sağlık uzmanınızla görüşün.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz