Hamilelikte (gebelikte) 18. Hafta

0
851
görünümler

HAMİLELİKTE 18. HAFTA

Hamileliğin onsekizinci haftası her hafta olduğu gibi bebeğinizde ciddi değişikliklerle beraber geliyor. bebeğinizle birlikte sizde de değişimler olacak ama üzülmeyin hemileliğin yorucu günleri geride kaldı. Neredeyse yarısı geride kaldı.

Onsekizinci hafta gebelikte bebeğinizde oluşan değişimler

onsekizinci hafta hamilelik

onsekizinci hafta, bebeğinizin kulakları nihai pozisyondadır ve duyabilmesi çok uzun sürmeyecek. Bebeğiniz yaklaşık 14.2 santim uzunluğunda ve yaklaşık 190 gram ağırlığında. Göğüs solunumu taklit etmek için yukarı ve aşağı hareket eder ancak hava çekemez, sadece amniyotik sıvı alabilir.

Fetal büyüme ve gelişmeyi değerlendirmek, belli doğum kusurlarını taramak, plasentayı ve göbek kordonunu kontrol etmek için genellikle ikinci üç aylık dönemde (genellikle 18 ila 20’nci hafta arasında) bir hamilelik ortası ultrason taraması yapılır. Bu tarama sırasında bebeğinizin tekme attığını, esnek olduğunu, uzandığını, yuvarlandığını ve hatta parmağını emdiğini görebilirsiniz. Eşinizi yanınıza alın ve hatıra olarak bebeğin çıktısını veya videosunu alıp alamayacağınızı doktorunuza muhakkak sorun. Bir sonraki ultrason taramasında yani birkaç hafta içinde bebeğinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Eğer bir kızınız varsa, vajinası, uterusu (rahim) ve fallop tüpleri yerindedir. Eğer bir erkekse, cinsel organları görünür olacak. Bu haftadan itibaren doktorunuz veya sağlık uzmanınız bebeğinizin kalp atışlarının sesini alabilir.

Hamilelikte onsekizinci hafta annede olan değişiklikler

            Gebelik döneminin tam orta haftasına bir hafta kadar uzaktasın. Bir sonraki doğum öncesi randevunuzu ve ultrason taramasını beklerken endişeli hissediyorsanız sakın endişelenmeyin. İhtiyaç duyuyorsanız, güvenceniz için doktorunuzu veya sağlık uzmanınızı arayın. Önümüzdeki birkaç hafta içinde, bebeğinizin nasıl büyüdüğü konusunda her şeyin yolunda olup olmadığını kontrol etmek için muhtemelen bir anomali taramanız olacak. Bebeğinizin hareketleri; kıvrıldığını, tekmelediğini veya yuvarlandığını görmek çok heyecanlı. Eğer eşiniz çalışıyorsa bile, izin alıp, böylece bu heyecan verici anı paylaşabilir. Birçok ebeveyn, ultrason uzmanına, bebeklerinin bu taramada hangi cinsiyette olduğunu görüp görmediklerini sormayı ister.

Hamileliğin onsekizinci haftası sorunsuz ise, bebeğinizin albümüne koyacağınız tarama görüntüsünü

hamileliğin onsekizinci haftası
gebeliğin 18.haftası

almak için son şansınız olabilir. Ancak çok az sayıda gebelikte tarama doğru sonuç vermeyebilir. O zaman bile, tekrar tarama yapıldıktan sonra, her şey yolunda gidecek ve doğru sonuca ulaşacaksınız. Ultrason taramaları tamamen güvenlidir, bu nedenle hamileliğiniz sırasında fazladan tarama yapmanız gerektiğinde endişelenmenize gerek yoktur.

Hamileliğin onsekizinci haftası tavsiyeleri

Artık daha büyük, daha konforlu kıyafetler şart. Kendinizi daha büyük boyutta yeni bir çift ayakkabıyla şımartın, ayaklarınız vücudunuzla birlikte şişecek ve büyüyecek rahat bir yürüyüş için alçak topuklu bir ayakkabı seçin.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz