Hamilelikte (gebelikte) 2. Hafta

0
1548
görünümler
2.hafta gebelik
hamilelikte 2.hafta (gebelik)

Hamileliğin üçüncü haftasında sizde ve bebeğinizde meydana gelen değişiklikler.

İşte bu haftanın içinde mucizemiz gerçekleşir.  Annenin yumurtası ile babanın spermi karşılaşarak ömür boyu çok sevecekleri biricik yavrularını oluşturmaya başlarlar. İşte bu andan itibaren bebeğin cinsiyeti, saç rengi, göz rengi…vb  tamamen bellidir ama sizin öğrenmek için biraz beklemeniz gerekecektir. Bebeğimiz annesinden ve babasından aldığı kromozomlarla gelecekteki vücudunu oluşturmaya başlamıştır. Hamilelikte bebeğimizin cinsiyetinin erkek ya da kız olması babadan gelen spermin onu hangi kromozomla döllediğine bağlıdır. Cinsiyet belirleyici iki kromozom olan X ve Y kromozomları birlikte babanın sperminde bulunurlar. Annenin yumurtası ise sadece x kromozomunu bulundurur. Babanın sperm hücresi annenin yumurtasını Y kromozomu ile döller ise bir oğlunuz olacak, X kromozomu ile döllerse bir kızınız olacaktır.

Bebeğinizin boyu yaklaşık 0.1mm ile 0,2mm arası ve 150 hücreden oluşmuş bir embriyo. Minik yavrunuz üç katmandan oluşan bir yapıya sahip ve her bir katman ileride oluşturacakları organların şifrelerini taşıyor.

İlk Katman : İç tabaka ve endoderm ya endoblast şekilde bilinmektedir, pankreas, tiroid, karaciğer ve timus gibi bezleri içeren sindirim sistemi ve solunum yolu haline gelir.

İkinci Katman : orta tabaka ve aynı zamanda mezoderm olarak bilinen bebeğin kemikleri, kıkırdak, dolaşım sistemi, iç deri tabakası, kaslar, genital bölge ve boşaltım sistemi haline gelir.

Üçüncü Katman: Dış tabaka ve ayrıca ektoderm veya dışderi olarak da bilinen, bebeğin cilt, tırnaklar ve saç içeren sinir sistemi, beyin ve epidermis, haline gelir.

Bu dönüşüm sırasında, embriyo sadece rahim zarının salgıları ile korunan  rahim içinde yüzer. bebek hala çok küçük – sadece 0,1 0,2 mm uzunluğunda ve sizin onunla birlikte olduğunuzu öğrenmenize en az 10 gününüz var.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz