Hamilelikte (gebelikte) 3. Hafta

0
1696
görünümler
hafta hafta hamilelik 3. hafta
hafta hafta hamilelik 3. hafta

Hamileliğin 3. haftası bebeğinizde ve sizde olan değişiklikler.

Belirtiler yavaş yavaş başlamasına rağmen aslında hiç bir kadın bu haftanın sonuna kadar hamile olduğunu bilemez,  ancak kuvvetli içgüdüleri ve belirtileri fark etmesiyle hamile olup olmadığını sorgulamaya başlamıştır. Haftanın sonunda erken gebelik ya da kan testi ile hamilelik öğrenilebilir.

Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız ve test negatif çıktı ise testi adet gecikmesi akabinde tekrarlamanızda fayda var. Test pozitif çıktı ise bir uzman doktorla görüşerek kanda beta hcg seviyesinin artışı takip edilmeye başlanmalıdır.

Bu hafta bebeğimiz morula denilen bir yapıdadır.Sürekli bölünerek hücre sayısını her seferinde ikiye katlamaktadır. Hazır olduğunda rahme tutunarak implantasyon dediğimiz olayı gerçekleştirecektir. Bir çok kadında bu durum implantasyon kanaması dediğimiz kahverengi lekelenme ya da kanama şeklinde kendini gösterir.Bebeğiniz büyümeye, gelişmeye devam ediyor. Bebeğin belirli kısımları şekil almaya başlar. Cinsiyet, göz, saç ve cilt rengi gibi özellikler zaten çoktan belirlenmişti, beyin, kafa, omurilik ve gastrointestinal sistem gelişmeye devam etmektedir.

Kalp atmaya başlar ve bebeğin büyüklüğü 0,5 mm 0,2 mm arasında değişir. Bebeğinizin ilk belirtilerini hissetmeye başlayabilirsiniz bu gerçekten de çok heyecan verici olabilir.

Bu hafta için tavsiyeler: Eğer hala bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile görüşmedi iseniz bir an önce görüşmenizde fayda var. Unutmayın ki bebeğinizin sizinle kalmaya devam etmesi ve bunun normal bir gebelik olup olmadığının netleşmesi için bir doktorla görüşmeniz gerekir. İlk aylarda yaşanabilecek bazı olumsuzluklar bebeğin hayatını tehlikeye atabilecekken bazen de gebeliğin farklı türlerde (dış gebelik) gelişmesi nedeniyle annenin hayatı tehlikeye girebilir. Riskleri en aza indirmek için mutlaka bir uzmana görünmeli ve bu haftadan itibaren düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmalısınız.

Sevgili annemiz bu haftadan itibaren gerekirse bir diyetislenle görüşebilir ya da kendi belirlediğiniz zengin içerikli menülerle bebeğinizin gelişimini ve kendi sağlığınızı destekleyebilirsiniz. Beslenmenizde mutlaka zengin folik asit kaynağı yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et ve baklagilleri bulundurmaya özen gösterin. Folik asit bebeğin kas ve kemik gelişimini olumlu yönde etkileyecek ayrıca gebelik nedeniyle yorgun düşen annenin vücuduna  ve değişen ruh haline de  destek olacaktır.

İşinizden ayrılmanızı gerektirecek bir durum söz konusu değil, doktorunuz aksini söyleyene kadar çalışmaya ve normal hayatınıza devam edebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz