Hamilelikte (gebelikte) 4. Hafta

0
2202
görünümler

Gebelikte 4. hafta da olan değişikler nelerdir?

dördüncü-hafta-gebelik
hamileliğin 4. haftasında bebek

Eğer hala hamile olduğunuzdan emin değilseniz, doğrulamak için 4. Hafta mükemmel bir zaman. Şüphelenmek için elinizde veriler oluşmaya başladı. Adet gecikmesi, mide bulantıları, hormonal değişiklikler ve benzeri…Bu haftadan itibaren kan testi ya da idrar testi ile artık bebeğinizin varlığını kesinleştirebilirsiniz.

Hamilelik testi  için doktorunuza başvurabilir ya da eczaneden erken gebelik testi isteyebilirsiniz. Unutmayın hamileliğin belirlenmesinde etkili olan  beta HCG hormonu önce kana sonra idrara geçer bu nedenle kan testi bu hafta da daha etkili sonuç vermektedir.

Eğer hamile olduğunuz testler sonucunda doğrulanmışsa yaşam standartlarınızı kesin olarak değiştirmelisiniz. Artık 4 haftalık hamilesiniz ve bu bebeğinizin gelişimi için çok kritik bir zaman alkol sigara gibi alışkanlıklarınızı hemen bırakmalısınız. Hamileliğin ilk ayında fetüs beyin ,kalp,kafatası,omurilik gibi hayati dokularını geliştiriyor. Şimdiye kadar bebeğinizin varlığından haberiniz yoktu ve size sürpriz olduysa bebeğinizin sağlıklı gelişimini desteklemek için lütfen doktorunuzla irtibata geçin.

Dördüncü hafta semptomları ve vücudunuzdaki değişiklikler:

Artık vücudunuzda hamilelik hormonu (HCG) salgılanıyor ve kalbiniz eskisine göre daha hızlı atıyor. Bu sizin duygu durumunuzda anksiyete, kusma, bulantı, sersemlik, baş dönmesi  gibi değişikliklere neden olabilir. Göğüsleriniz giderek hassaslaşacak ve bazen karıncalanma hissedeceksiniz. Bazı kadınlarda koku alma duyusu keskinleşebilir. Rahimde renk değişikliği gözlemlenebilir. Ayrıca kusma eğiliminiz arttığı için kötü kokulara karşı artık daha hassas olacaksınız. Hormanların neden olduğu anksiyete yüzünden hamileliğin hep böyle sıkıntılı olacağı hissine kapılabilirsiniz. Sakin olun ve zamana bırakın her şey çok daha güzel olacak.

Dördüncü hafta bebeğin durumu:

Bebeğiniz hamileliğin 4. Haftasında çok hızlı gelişiyor. Eğer rahim duvarına yerleşme 3. Haftada gerçekleşmediyse bu hafta yerleşecektir. Döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleştiği için implantasyon (yerleşme kanaması) geçirebilirsiniz .

“Halk arasında üzerine görme de denilen implantasyon kanaması hakkında daha ayrıntılı bilgi için makalemize buradan ulaşabilirsiniz.”

Beta HCG hormonu salgılayarak yerleşmeyi tamamladım mesajı veren bebek.  Kendi gelişimi ve beslenme ihtiyacı için hücrelerini iki yana ayırır. Epiblast ve hypoblast denilen bu iki hücre kümesi birlikte embriyo diye adlandırılır. Ayrıca amniyon kesesi ve yolk kesesi de  4. Haftada gelişir.

4-hafta-gebelik
hamileliğin dördüncü haftası

Resimde  görüldüğü gibi amniyon kesesi bebeği koruyan amniyotik sıvı ile dolmaya başlar. Yolk kesesi plasenta görevi devralıncaya kadar bebeğin beslenmesini sağlar. Trofoblast hücreleri rahim duvarından anneyle bağlantı kurmak için kılcal damarlarla birleşir. Tebrikler bebeğinizin sizinle kan alışverişi başladı.

Dördüncü haftada bebeğimin boyutu nedir ?

Bebeğiniz henüz 0,4 mm ile 0.6mm uzunluğunda yani bir haşhaş tohumu kadar.  Ancak 5. Haftaya kadar 1 mm olacaktır. Büyümek için çok çaba sarf ediyor. Kalp kan pompalamaya başladı bile, yavaş yavaş embriyo organlarını oluşturuyor.

Dördüncü haftada nelere dikkat etmeliyim?

Hamileliğin 4. Haftasında bebeğinizle kan alişverişiniz başladı. Hemen kötü alışkanlıklardan kurtulun ve kullandığınız ilaç varsa bebeğinize zarar verecek olanları doktorunuza danışarak bırakın. Ayrıca doktorunuz beslenmenize yardımcı olmak için folik asit ve kalsiyum demir yoğunluklu vitamin hapları kullanmanızı isteyebilir.

  • Kendinizi psikolojik olarak hazırlayın ve eşinize bu mutlu haberi verin. Artık desteğe ihtiyacınız var.
  • Ailenize ve etrafınıza durumdan bahsedebilirsiniz. Duygusal ve hormonal değişimlerden onların da bilgisi olursa size yardımcı olmak isteyeceklerdir.
  • Evcil hayvanlardan bulaşabilecek bakterilere karşı dikkatli olmalısınız. Hamileliğiniz sürecinde evcil hayvanlarınız temizliğini ailenizin diğer üyelerine devredebilirsiniz.
  • Embriyo rahim duvarına yerleşmiş olsa bile halen düşük riski var. Bu yüzden artık ağır kaldırmak ve yorulmak yok. Şimdi beslenmenize dikkat etme ve dinlenme zamanı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz