Hamilelikte (gebelikte) 6. Hafta

0
1195
görünümler

Hamileliğin Altıncı Haftası

gebelikte altıncı hafta
6.hafta bebeğin büyüklüğü

Artık gebe olduğunuza hiç şüphe kalmadı. Bütün testler pozitif çıktı ve bütün belirtiler ise devam ediyor. Hala sigara ve alkolden uzak duramıyorsanız, bunu doktorunuzla mutlaka konuşmalısınız. Ayrıca bu hafta ultrasona girmekte yarar var. Zaten doktorunuz da sizi bu hafta için çağırmış olmalı. Hem gerekli kan ve idrar testlerini verecek hemde ultrasonda bebeğinizin kalp atışlarını göreceksiniz. Bazı hamileliklerde 8. Haftaya kadar kalp atışları görülmeyebilir. Bu nedenle endişe etmeyin.

“Bu kısımda kalp atışlarının duyulması yerine görülmesi yazmamızın sebebi, Bazı gebeliklerde kalp sesinin dışarıya verilecek kadar güçlü olmamasındandır. Ancak ultrason cihazının ekranında doktorunuz kalp atışlarını görebilir. Duyabilmek için bir kaç hafta sonra tekrar gelmenizi isteyecektir.”

 

Gebeliğin 6. Haftasında annede meydana gelen değişiklikler nelerdir ?

  • Göğüslerde duyarlılık ve göğüs uçlarında hassaslaşma artacaktır. Bazı kadınların göğüsleri bu dönemde büyüme eğiliminde olabilir. Meme uçları koyulaşabilir. Gayet normal.
  • Kokulara duyarlılık ve bulantılar artacak ama merak etmeyin az kaldı hepsinden kurtulacaksınız.
  • Erkende olsa aşermeye başlayabilirsiniz. Demek ki bebeğiniz çok hızlı büyüyor.
  • Akıntılarda artma ve kaşıntı olabilir. Hijyene önem gösterin.
  • Artan kan akışı sebebiyle baş dönmesi ve sersemlik hissi yaşayabilirsiniz.
  • Artan progesteron sebebiyle kabızlık yaşayabilirsiniz. Yüksek lif içeren gıdalar tüketmeye özen gösterin

“Gebelik sürecinde rutin doktor kontrollerini öğrenmek için burayı tıklayınız.”

Gebeliğin 6. Haftasında bebekte meydana gelen değişiklikler nelerdir?

hamilelikte 6. hafta
gebelikte altıncı hafta

Bebeğinizde görünür değişiklikler var. Ultrasonda sizin anlayabileceğiniz değişiklikler beklemeyin. Ancak doktorunuz kol ve bacakları oluşturacak minik kıvrımları ve göz,burun deliklerinin siyahlıklarını size gösterebilir. Henüz bebeğiniz 2 ila 3 mm arasında nar tohumu kadar ama şekil olarak fasulyeye benzetebiliriz. Doktorunuz bir sürpriz yapıp size kalp atışlarını gösterebilir. Çok hızlı olacak. (dakikada 160 vuruş ) Bebeğinizin iç organları çoktan oluştu aldığınız besinlerle besleniyor. Bu yüzden ona yardımcı olmalı ve doktorumuzun tavsiye ettiği yiyecekleri, vitaminleri tüketmeliyiz.

Bebeğin gelişimi her kadında farklı olduğu için bu hafta doktorunuz sadece kesenin göründüğünü söyleyebilir endişelenmeyin.”

Annemize tavsiyeler:
  • Yediklerinizde artış olması gayet normal sık sık acıkacaksınız. Zaten tek öğünde çok yemektense sık ama az yemek daha yararlıdır. Kilo artışı için henüz endişelenmenize gerek yok. Ancak ilerleyen aylarda 5 kiloya kadar alabilirsiniz.
  • Kötü kokular sizi daha fazla rahatsız edecek ,tuzlu çerezler ve yeşil elmayla mide bulantısının önüne geçebilirsiniz.
  • Ağır kaldırmaktan kaçının.
  • Bol su içmeyi  ve yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin.

“Hamilelikte uygulanan ultrason çeşitleri ve zamanlarını öğrenmek için burayı tıklayınız.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz