Hamilelikte (gebelikte) 7. Hafta

0
1202
görünümler

Hamileliğin Yedinci Haftası

gebelikte yedinci hafta
7 haftalık bebek görüntüsü

Altıncı hafta hamilelik ile 7. Hafta arasında çok fark yoktur. Psikolojik olarak hamileliği kabullenmiş olmalısınız. Doktorunuzla 6. Hafta da ultrason ve bazı testler için görüşmemiş iseniz, bu hafta mutlaka görüşmelisiniz. Çünkü bu hafta ultrasonda dış gebelik gibi rahatsızlıklar kesin olarak fark edilebilir. Bu haftadan itibaren ultrasonda bebeğin baş popo mesafesi ölçümlenebilir.

“Hamilelikte rutin doktor görüşme düzeni için makalemize buradan ulaşabilirsiniz.”

7. Hafta hamilelikte vücudunuzda oluşan değişiklikler.

Bu haftada bulantı, sık idrara çıkma şikayetleri devam edecektir. Karnınızdaki büyüme dışarıdan hamile olduğunuzu belli edecek kadar olmaz. Ancak bebeğin baskısı sonucu biraz şişkinlik hissedebilirsiniz. Daha bol kıyafetlere geçmenin tam vakti.

7. Haftada anne adaylarının yaşayabileceği diğer değişiklikler
  • Sık uyuma isteği
  • Aşerme ve iştah artışı
  • Vajinal akıntılar
  • Baş dönmesi
  • Kokulara karşı hassaslaşma

“Hamilelikte sık karşılaşılan şikayetlerin tamamı hakkında bilgi almak isterseniz ilgili makalemize buradan ulaşabilirsiniz.”

Bebeğin 7. Haftada gelişimi

hamilelikte 7. hafta
gebelikte yedince hafta

Gebeliğin 7. Haftasında bebeğiniz 4 ila 8 mm uzunluğundadır. Bebeğinizin bacakları ve kolları biraz daha belirginleşir. Kollarda dirsek kıvrımları oluşmaya başlar. Ultrasonda ayak ve el parmaklarının tomurcukları bile görülebilir. Ağız ve dil yapısı ilk hallerini alırlar. Gözler ve kulaklar daha da belirginleşir. Göz kapakları bu haftanın içinde oluşmaya başlar. Bu hafta bebeğinizdeki en temel gelişme beyin hücrelerinde olur. Beyin 3 lobunuda hızlıca geliştirmek için dakikada 100 den fazla beyin hücresi üretir. İç organlar çeşitlenerek artar. Kırmızı kan hücreleri karaciğer tarafından üretilmeye başlar.

Annelere 7. Hafta tavsiyeleri

7. Hafta da devam eden bulantı için kötü kokulardan uzak durun, sabahları tuzlu bir kraker yiyerek güne başlayabilirsiniz. Bu hafta için en önemli tavsiye beslenmeniz üzerine. Çünkü bebeğiniz artık çok daha hızlı büyüyor ve beyin gelişimi bu hafta başladı. Folik asit ve vitaminleri almaya devam ediyoruz bu hafta ek olarak demir yoğun gıdaları tüketebilirsiniz. Bütün besin guruplarından yeteri kadar almak hamileler için en iyi beslenme şeklidir. Ayrıca içgüdülerinize güvenin boşuna aşermiyorsunuz. Vücudunuz size doğru yolu gösterecektir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz