Hamilelikte (gebelikte) 8. Hafta

0
1868
görünümler

Hamileliğin Sekizinci Haftası

gebelikte sekizinci hafta
8 haftalık bebek görüntüsü

Doktorlar genelde hamileliğin 6. Veya  7. Haftasında ilk kontrolü yaparlar. Bazı doktorlar ise daha ayrıntılı ultrason görüntüsü için gebeliğin 8 haftalık olmasını beklerler. Hamileliğin sekizinci haftası, büyüyen rahim ve bağırsaklar şişkinlik hissine ve karında hafif şişmeye neden olabilir.

 

“Hamilelikte rutin doktor görüşmelerini öğrenmek için ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.”

8. Hafta gebelikte vücuttaki değişimler nelerdir ?

Şimdiye kadarki hamilelik haftalarında dışarıdan anlaşılacak değişikliklerden bahsetmemiştik. Hamileliğin 8. Haftasıyla birlikte göğüsler de büyüme ve damarlarda kararma oluşabilir. Artan kan akışıyla oluşan ve varisli damar denilen bu durum gayet normaldir. Artık kan akışı ayrıca cilt renginizin değişmesine de neden olabilir. Göğüs uçlarında da renk değişimi olabilir. Bu hafta kolostrum adı verilen halk arasında ağız sütü de denilen ilk sütü üretecek bezler oluşacak. Bu da göğsünüzde şişmeye neden olacaktır.

Rahim artık daha da büyük neredeyse bir greyfurt kadar. Büyüyen rahim midenizin de dışarıdan hafif şişmesine neden olabilir. Bu sebeple kramplar ve mide ağrısı da yaşayabilirsiniz. Belinizi sıkan kıyafetler yerine daha elastik kıyafetler tercih etmelisiniz. Ayrıca rahim mesane üzerinde yattığı için sık idrara çıkma şikayetinde artış olacaktır.

Bu hafta anne adaylarının yaşayabileceği diğer değişiklikler

  • Kokulara karşı hassasiyet
  • İştah artışı ve aşerme
  • Vajinal akıntılarda artış
  • Ciltte yağlanma ve sivilce
  • kabızlık

8. Haftada bebeğin gelişimi

hamilelikte 8. hafta
gebelikte sekizinci hafta

Bebeğinizin boyu 10 ila 17 mm arasında ve yaklaşık 1 gram ağırlığındadır. Kuyruklu küçük fasülye bu hafta kuyruğundan kurtulmaya başlıyor. Halen kuyruklu yapıda olduğu için embriyo olmaktan kurtulamadı. Göz kapakları oluştu ve bebeğinizin gözlerini kapatarak korumaya aldı. Bebeğinizin bacakları da yeterince uzadı ve diz kıvrımlarını oluşturdu. Bu haftalarda bebeğiniz ilk hareketlerini yapmaya başlar. Ancak siz bunları hissedemezsiniz. Minicik el ve ayak parmakları kendini göstermeye başladı. Kalbi hızla büyüyebilmek için dakikada 150 -170 kez kan pompalıyor. Yine en önemli gelişme beyninde gerçekleşti. Gelişen ve büyüyen bebeğinizi korumak için amniyotik sıvıda hızla artıyor.

Tavsiyeler

Bu haftalarda kanda dolaşan hormonlar yine sabah bulantılarına sebep olacak. Başucunuzda bulundurduğunuz tuzlu kraker yataktan kalkmadan biraz rahatlamanızı sağlar. Bu haftalarda yaşanan iştah artışının bebeğinize en yararlı şekilde ayarlanması için bir diyetisyenle görüşmenizde yarar var. Hamilelik sutyenlerine geçmek için henüz erken ama büyüme ve göğüs ucu hassasiyeti  her hafta artarak devam edecek bu sebeple pamuklu kumaştan yapılan spor sutyenleri tercih edebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz