Hamilelikte (gebelikte) 9. Hafta

0
1897
görünümler

Hamileliğin dokuzuncu Haftası

Hafta hafta hamilelik yazımızda; hamileliğin 9. haftası neler olur?, Hamileliğin 9. haftasında annede ve bebekte meydana gelen değişikler nelerdir? sorularını cevaplandırdık.

gebelikte dokuzuncu hafta
9 haftalık bebek görüntüsü

Tebrikler gebeliğin 3. Ayına girdiniz. Yani hamileliğin 9.haftasıyla birlikte ikinci kez adet olmadınız. Çok sevdiğiniz ince beliniz kalınlaşmaya başladı bile gordrobunuzu hamilelik için yavaş yavaş yenilemelisiniz. Çok sıkı olmayan pantolonları tercih etmenizi  gebeliğin 8. Haftasında da belirtmiştik.

 

9. Hafta gebelikte (hamileliğin 9. haftasında) vücuttaki değişimler nelerdir ?

Meme uçlarının etrafındaki halkalarda küçük beyaz lekeler görmeye başlayabilirsiniz. Montgomery bezleri diye adlandırılan bu lekeler, emzirmeye başladığınızda meme uçlarınızı nemlendirmek için şimdiden oluşmaya başlarlar. Sık idrara çıkma, kabızlık,sabah bulantıları bu haftada devam edecek. Rahim de bebeğinizle birlikte büyümeye devam ediyor. Gebeliğin 9. Haftasında rahminiz küçük bir kavun boyutunda.

Bu hafta anne adaylarının yaşayabileceği diğer değişiklikler
  • Gaz artışı
  • Uyuşukluk ve yorgunluk

Hamileliğin 9. haftasında bebeğin gelişimi

hamileliğin 9. haftası
gebelikte dokuzuncu hafta

Literatürde 8.gebelik haftasının sonuna kadar embriyo dönemi, 9. Gebelik haftasıyla başlayıp doğuma kadar süren döneme ise fetal dönem denilmektedir. Çünkü 9. Haftadan itibaren Bebeğinizin kuyruğu oldukça küçülecek ve kaybolacaktır. Artık onu embriyo olarak nitelendiremeyiz o artık bir fetus.

Hamileliğin 9. haftası, bebeğiniz kiraz tanesi kadar. Boyu 2 ile 2.5 cm arasında ve yaklaşık 2 gram ağırlığındadır. Hareketlerinde artış var ama siz hala hissedemezsiniz. Bebeğinizin tekmelerini hissetmek için 5. Aya kadar beklemelisiniz. Bebeğiniz kollarını dirsekten büküyor ve yer çekimine tepki veriyor. Omuzlar belirginleşti. Kollar ve bacaklar büyümeye devam ediyor. Ayrıca başı oldukça büyüdü. Karnına doğru eğilen başı kollarının arasında. Bebeğin iç organları hızla gelişmeye devam ediyor. Kalbi 4 ayrı odaya bölündü ve hızla kan pompalamaya devam ediyor. İç genital organlar da gelişmesine devam ediyor. Bu hafta anüs oluşturuldu. Kulakların oluşacağı yerler belirginleşti. Göz kapakları gözü tamamen kapattı ve uzun bir süre açılmayacak.

Hamileliğin 9. haftasında Koryon villüs örnek alınabilecek kadar gelişti. Koryon villus biyopsisi (CVS) bebeğin 9.ve 11 haftaları arsında ince bir iğne ile koryon villus alanından doku örneği alınmasıdır. Bu testle özellikle Down sendromu olmak üzere bir çok genetik rahatsızlığın erken tanı ve tedavisi amaçlanır.

Koryon villüs biyopsisi (CVS)  hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz makalemize buradan ulaşabilirsiniz.”

Tavsiyeler

  • Doktorunuzla 2. Randevunuzu 9-13 haftalar arası almış olmasınız. Çünkü bu haftalar, bebeğin ultrason görüntüsünde bir bozukluk varsa erken teşhis için kritik bir zaman.Ayrıca Down sendromu için testlerde bu haftalarda yapılmaktadır.
  • Artan stres ve uyuşukluk tan kurtulmak için temiz havada yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Mide bulantıları için öğün sayısını arttırmayı unutmayın.

“Gebelik sürecinde rutin doktor kontrollerini öğrenmek için makalemize buradan ulaşabilirsiniz.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz