Hamilelikte (gebelikte) Anemi – Kansızlık

0
987
görünümler
gebelikte kansızlık
gebelik ve anemi (kansızlık)

Gebelikte Anemi (Kansızlık)

Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek için, vücudunuzun tüm değerlerinin normale yakın olması istenilir. Bu yüzden hamilelik döneminde kansızlık yani anemi önemli bir faktördür.

Hamilelik döneminiz, anemi riskinizi artıran bir süreç olacaktır. Kanınızın içerisinde normal bir alyuvar-plazma dengesinin oranı %38 ile %50 arasında iken, hamilelik döneminizde %50 oranında bir kan artışı yaşamanız tüm dengenizi altı üst yetmeye yetebilecek düzeydedir. Bu yüzden her kontrolünüzde dikkatli bir şekilde kan testinizi yaptırmalı, değerleriniz hakkında detaylı bilgiyi doktorunuzdan talep etmelisiniz.

 Gebelik döneminde kansızlığın olası nedenleri nelerdir?

  • Yetersiz hayvansal gıda tüketimi
  • Yetersiz yeşil yapraklı sebze tüketimi
  • Patolojik etkiler sebebiyle kronik kan kaybı
  • Gebelik döneminde bebeğin annesinin vitamin, hormon deposunu tüketmesi
  • Ani kan kayıpları (travma, kaza vs.)

 Bu belirtiler, genel olarak hamileliğin ilk döneminde vücudun hamileliğe adaptasyon sağlamasıyla görülmeye başlanılan belirtiler ile benzeşmektedir. Bunu göz önünde bulundurmak önemlidir.

Kan değerlerinizde ki farklılık gebelikte sık karşılaşılan bir problemdir. Aynı zamanda bu şikayet annede ve bebekte sıkıntı yaratmadan tedavi edilebilen bir durumdur. Çünkü aneminin tanısını koymak çok kolaydır. Yapılacak bir kan testi sayesinde çıkan sonuçlara bakılarak, kan sayımı miktarınız ile aneminin varlığı veya yokluğu çok rahat bir şekilde tespit edilebilir. Doktorunuz, bu testi hamileliğinizin belirli dönemlerinde zaten tekrarlayarak size bildirecektir.

hamilelik ve anemi
hamilelikte kansızlık (anemi)

Anemi Tedavisi Nasıldır, Neler Yapılır?

 Olası bir anemi rahatsızlığı annenin vücuduna demir takviyesi yapılarak çok rahat bir şekilde tedavi edilebilir. Bu durumda ağız yoluyla vücuda alınan ilaç takviyesini, doktorunuzun bilgisi ve reçetesi doğrultusunda yapmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Anemi tedavisinde bulantı, kusma, kabızlık, mide rahatsızlığı, ishal gibi olası yan etkiler baş gösterebilirler. Yan etkileri en aza indirgemek amacıyla anemi tedavisi için kullanılan haplar yemekten sonra alınabilir. Ayrıca demir ilaçları gebelik sürecinde alınan bazı vitaminlerle etkileşebilir. Bu nedenle iki ilaç arasında en az iki saat fark olması tavsiye edilir.

Anemi tedavisinin asıl amacı, vücuttaki demir depolarını doldurmaktır. Bu sebepten dolayı, günlük hayatınızda yediğiniz yiyeceklere daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir. Yumurta, kalsiyum tuzları, süt ürünleri gibi ürünler tüketmeniz, vücudunuzdaki demir miktarının artışını engelleyecektir. Bu yüzden bu tarz besinleri doktorunuzun tavsiye ettiği şekilde tüketmeye özen göstermeniz sağlıklı bir davranış olacaktır.

Vücudunuza takviye yapılan demir miktarını artırmak içinse, portakal suyu, protein bakımından zengin gıdalar tüketmeniz kullandığınız ilaçların daha hızlı etki etmesini sağlayacaktır. Gebelik döneminde rastlanılan anemi sorunu iyileşse bile, hem annenin hem de bebeğin sağlığı için ilaçların kullanımı 3 aylık bir süre zarfında devam edecektir.

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz