Hamilelikte (gebelikte) Baş Dönmesi ve Bayılma

0
1113
görünümler

Gebelikte Baş Dönmesi Neden Olur ?

gebelikte baş dönmesi
hamilelikte baş dönmesi ve bayılma

Gebelik döneminde anne adayının baş dönmesi ve bayılma durumuyla karşılaşması, kalp ve damar sistemlerinde oluşa gelen değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

 Hamilelik döneminde annenin vücudunda oluşan değişikliklerden bir tanesi de kalp ve damar sisteminde meydana gelir. Bu değişikliklerden bir kısmı; kalbin daha hızlı atması, kalbin pompaladığı kan miktarının dakika bazlı olarak artması ve vücut içerisinde sürekli olarak dolaşımda olan kan miktarının neredeyse yarı yarıya artmasıdır.

Bu değişikliklere ek olarak, anne rahmindeki bebeğin sağlıklı beslenmesi maksadıyla annenin damarlarında genişleme olur. Vücuttaki kan basıncı da bu genişleme sebebiyle düşer. Anne rahmindeki çocuğun gelişmeye başlamasıyla da kan basıncı tekrar artmaya başlayacaktır. Kısacası, hamilelik döneminizin ortasına kadar vücudunuzdaki kan basıncı hızlı bir şekilde düşerken, hamileliğinizi yarıladıktan sonra bu basınç yükselmeye başlayacaktır.

Gebelikte baş dönmesi ve bayılma olmasının sebepleri nelerdir.?

 Gebelik döneminde anne adayının baş dönmesi ve bayılma gibi durumlar ile karşılaşmasının ana sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Ani hareketler yapmak,
  • Sırt üstü uzanmak,
  • Açlık,
  • Susuzluk,
  • Kansızlık,
  • Soluk soluğa kalmak,
  • Aşırı sıcak ortamlarda uzun süreli bulunmak.

Gebelikte baş dönmesi yaşayan anne adayı kendini yormaktan kaçınmalıdır, ani hareketler yapmamalı, çok hızlı bir şekilde ayağa kalkmamalıdır. Çünkü anne adayının hızlı ve ani hareketler yapması hızlı bir tansiyon düşüklüğüne sebep olabilir.

Hamileliğin ilk aylarında rahim gittikçe büyüdüğü için, sırt üstü yatmanız durumunda vücudun alt tarafından kalbinize doğru dönen kan miktarı azalmaktadır. Sırt üstü yatmak yerine yan yatmak yada sırtınıza yastık alıp uzanmak daha güvenli olacaktır. Ayrıca yattığınız yerden kalkarken ani hareketlerden kaçınmalısınız.

hamilelikte baş dönmesi
gebelikte bayılma hissi

Gebelik döneminde vücudun kan dengesi, normal dönemden bir hayli farklı olduğu için açlık ve susuzluk oranına daha fazla dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle açlık, gebelik döneminde hızlı cereyan eden bir eylemdir. Yine de anne adayları bu durumu önlemek için çok fazla yemek yerine sık ve az yemek yemelidirler, çok ve aşırı beslenmekten kaçınmalıdırlar.

Gebelikte hamam veya saunaya gidilebilir mi ?

Anne adayları, gebelik dönemleri boyunca aşırı derecede sıcak ortamlarda bulunmaktan kaçınmalıdırlar. Buharlı ve çok sıcak banyolardan uzak durmalı; kesinlikle sauna, hamam gibi ortamlara girmemelidirler.

Gebelikte egzersiz baş dönmesine yol açar mı?

Bazı anne adayları hem sağlıklı bir doğum geçirmek, hem de vücut dengelerini korumak adına hamilelik dönemlerinde bir takım spor ve egzersizler yapmaktadır. Bu egzersizler anneye fazlasıyla yardımcı olsa da, anne adayı sık sık mola vermeli ve dinlenmelidir. Anne adayı kan basıncını sürekli takip etmeli ve soluk soluğa kalmamaya dikkat etmelidir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz