Hamilelikte (gebelikte) Bulantı ve Kusma

0
980
görünümler

Hamilelikte Bulantı ve Kusma

gebelikte kusma
gebelikte mide bulantısı

Hamilelik döneminin ilk belirtileri arasında bulantı ve kusma şikayeti de yer almaktadır. Gebelik döneminde bulantı ve kusma durumu ile karşılaşıldığında ne yapmak gerekir, sebepleri nelerdir? Kısaca bunlardan bahsedeceğiz.

 Bulantı ve kusma gebeliğin erken dönemlerinde görülen bir etkidir. Hatta bir çok televizyon dizisi, hamileliğinden bir haber olan bayan karakterlerin bulantılarını, lavaboya koşmalarını ve sonrasında da kusmaya başlamalarını “kesin hamile!” konseptinde çekimler ile ekrana yansıtır.

Peki hamilelik döneminde bulantı ve kusma gerçekten hamilelik belirtisi midir?

Her hamile kadının gebelik süreci farklılık gösterse de araştırmalar her 100 hamile kadının 70 inde bulantı ve kusma şikayeti olduğunu belirlemiştir. Kadınlarda hamileliğin erken dönemlerinde meydana gelen bulantılar, zamanla yerini kusmaya bırakırlar. İştahsızlık, kilo verilmesi ve belli kokulara karşı aşırı derecede hassaslık da devamında gelen hamilelik belirtileri arasındadır. Hamilelerin büyük çoğunluğu 14 ila 16. Haftalar da bu sıkıntılardan tamamen kurtulmaktadır.

Gebelik döneminde ki kusmalar genellikle sabah saatlerinde yani güne başlarken şiddetli bir şekilde baş gösterirken gün içerisinde şiddeti azalmaktadır.

Gebelik döneminde bulantı evresi ve kusmanın tüm gün boyunca gebeyi rahatsız etmesi, annenin ilaç kullanmasına rağmen bulantı ve kusmanın devam etmesi, gün içerisinde normal şartlarda yaptığı hareket ve egzersizleri yapamıyor oluşu ve aşırı derece kilo kaybı, “gebelik döneminde şiddetli bulantı” şikayeti ile doktora başvurulmasını gerektiren bir durum olabilir.

gebelikte mide bulantısı
hamilelikte bulantı ve kusma

Gebelikte her 1000 kadının 5 inde ise hastane ortamında damardan beslenmesine sebep olacak yoğunlukta bulantı görülebilmektedir.

 Gebelikte bulantı ve kusma neden olur ?

Hamilelik döneminde yaşanılan bulantı ve kusmaların genel olarak sebebi net bir şekilde bilinmemektedir. İhtimaller arasında annenin kan dolaşımında ki hormonların artması ve vücudun, bebek için kendini hazırlaması gösterilebilir.

Hamilelik konusundaki uzmanlardan bir kısmı da, hamilelik döneminde bulantı ve kusma olmasının sebebi olarak fazladan üretilen östrojen ve progesteron hormonlarının, kandaki dengesinin sağlanması amacıyla üretilen beta HCG hormonuna bağlı olduğunu düşünmektedir.

Vücut içerisinde cereyan eden bu aşırı derecedeki hormon akını, annenin mide iç zarını tahriş eder. Bu tahriş de annenin baş dönmesi, bulantı gibi semptomlarını artırabilir. Aynı sebepler, annenin kendini sürekli aç hissetmesiyle birlikte “aşerme” dediğimiz olaya da sebep olmaktadır.

Gebelikte bulantı ve kusma olması durumunda ne yapmak gerekir?

  • Uzmanların gebelikte bulantı ve kusma olması durumunda yapılması gerekenler listesine göre;
  • Gün içerisinde belirli aralıklarla dinlenilmelidir.
  • Bulantıyı tetikleyen kötü kokulardan uzak durmak gerekir.
  • Öğün sayısı iki katına çıkartılmalıdır. Midenin boş kalmasına izin vermemek için az ama sık sık yenilebilir.
  • Bulantı hissedildiği zaman leblebi, kraker gibi besin maddeleri yenilebilir.
  • sabah yataktan kalkmadan yine kraker, leblebi, kuru ekmek gibi bir şeyler yeyip bir süre yatakta dinlenilmelidir.
  • Yemek sırasında değilde yemeklerden sonra yeterli miktarda su içilmelidir.

“Anne adayları eğer bulantıdan çok şikayetçilerse, uzmanlar ilaç kullanmadan önce doğal ürünlere yönelmelerini ve yoğurt, çiğ sebze gibi atıştırmalık bir şeyler yemelerini öneriyor. Buna rağmen şikayetlerde azalma olmadığında doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlanmalıdır. Doktor kontrolü ve tavsiyesi olmadan herhangi bir ilaç kullanmanın hem anne, hem de bebek için büyük risk oluşturacağı unutulmamalıdır.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz