Hamilelikte (gebelikte) Depresyon

0
1506
görünümler

Gebelikte depresyon neden olur ?

depresyon belirtileri
hamilelikte depresyon

Gebelik döneminizde vücudunuz saç tellerinizden tırnağınıza kadar büyük bir değişime girer. Bu değişim ise devamında bir takım bunalmaları, sıkıntılı hissetmeleri getirebilir. Eğer kendinizi depresyonda hissediyorsanız yapacağınız ilk şey birkaç ay sonra kucağınıza alacağınız yavrunuzu düşünmek olmalıdır.

Gebelik dönemi, anne açısından oldukça zor geçen bir dönemdir. Bu dönemde anne adayı, vücudunda meydana gelen değişime en yakından tanık olan kişi olacağı için, bir çok değişikliğin aynı anda yaşanması anne adayının kendisini stresli veya depresyonda hissetmesine sebep olabilir.

Depresyon, ruhsal hastalıklar arasında önemli bir yere sahiptir. Dünyada sık karşılaşılan tıbbi sorunlardan birisidir. Depresyon, anne adayının duygusal durumu dışında bedensel sağlığını da etkilemektedir. Depresyonun tek iyi tarafı, tedavisinin olmasıdır.

Gebelik dönemi ile birlikte anneye gelen “bebeğim sağlıklı olacak mı” “sağlıklı bir doğum yapacak mıyım” “her şey yolunda gidecek mi” gibi sorular, anne adayının zaman içerisinde bunalmasına sebep olacaktır. Genel manada neşe ve olgunluk getiren gebelik, bu tarz soruları annenin kendisine sürekli olarak sorması ile stres, endişe gibi yüklenmeleri de anneye getirecektir. Bu olumsuz ruhsal eylemler, anne için gelip geçicidir.

Gebelik dönemi sırasında vücudun salgıladığı hormonlar, genel olarak annenin kendini ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlamaktadır. Lakin buna rağmen her 10 anneden 1 tanesi gebelik döneminde bir takım depresyon belirtileri göstermektedir.

Bu anneler genellikle gebelik öncesi dönemlerinde de depresyon yaşamış bireylerden olur. Anne adaylarının eğer destekleyicileri (yakın akraba, eş, kardeş, diğer çocuk gibi) yeterli desteği göstermiyor ve anne kendini yalnız hissediyor ise, gebelik döneminde depresyon görülebilir. Özellikle tek başına yaşayan veya eşleri tarafından hamilelik döneminde yalnız bırakılan bayanlar depresyon belirtileri gösterirken, ilişkideki sallantılı durumlarda depresyon için önemli bir çoğalma kaynağıdır.

depresyon gebe
hamilelik ve depresyon
Gebelik yaşayan bayanın yaşının küçük olması, toplumsal bir takım dikteleri harekete geçireceği için, küçük yaşlı anne adaylarının kendini yalnız ve dışlanmış hissetmesi depresyona girmeleri için yeterli bir sebep olacaktır.

Ülkemizde en çok depresyon belirtileri, istemsiz bir şekilde hamile kalmış bayanlarda gözükmektedir. Eğer siz de depresyon belirtisi gösteriyorsanız, her şeyden önce karnınızdaki bebeğinizi düşünerek kendinizi motive edici şeyler düşünmeli, mutlu olduğunuz aktivitelerde bulunmalısınız. Çünkü dünyaya getireceğiniz yeni bir can, sizin için hayatta yepyeni ve tertemiz bir sayfa açılmasına fazlasıyla yetecektir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz