Hamilelikte (gebelikte) Halsizlik ve Yorgunluk

0
877
görünümler
stres-yorulmak
hamilelikte yorgunluk ve halsizlik

Gebelik döneminizde kaçınmanız gereken en önemli şey kendinizi yormaktır. İster ev hanımı olun, isterseniz çalışıyor olun; her iki durumda da bulduğunuz her fırsatta istirahat etmelisiniz.

Gebelik döneminiz boyunca, kendinizi yormaktan mutlak suretle kaçınmalısınız. Fırsatını bulduğunuz her an kendinizi rahat bir koltuğa bırakıp dinlenmeli, hatta uyumak için çaba sarf etmelisiniz. Normal günlerinizde yapabildiğiniz ağır işleri gebelikte başkasına bırakmalısınız.

Yaptığınız işi ne kadar severseniz sevin, hiçbir şekilde kendinizi zorlamamalı ve sık sık mola vermelisiniz. Bu durum çalıştığınız yerde de anlayışla karşılanacağı gibi, yorulmanıza sebep olabilecek her hangi bir iş ile karşılaştığınızda kendinizden önce bebeğinizi düşünmeniz en sağlıklı kararı vermenize yardımcı olacaktır.

Doktorunuza kontrole gittiğiniz zaman, egzersiz tavsiyesi istemelisiniz. Bu egzersizleri doktorunuzun belirttiği şekilde düzenli olarak yapmaya özen gösterin. Çünkü hamilelik döneminde yapılan bilinçli egzersizler; gebelik sürecinde,doğumda hatta doğum sonrasında bile sizi hem fizyolojik hemde psikolojik olarak rahatlatacaktır.Eğer egzersiz yapmaya henüz başlamamışsanız fırsatını buldukça günlük yürüyüşlerinize devam edin. Vücudunuzu sindirmek için zorlanacağı aşırı karbonhidratlı besinler tüketmekten ve sizi fazlasıyla su kaybına uğratacak olan çok yağlı yiyecekler yemekten kaçınmalısınız. Sindirimi zor yiyecekler, hem vücudunuzun ihtiyacı olan suyu hızlı tüketmenize sebep olacak, hem de sindirim sisteminizin daha çok mesai harcamasına sebep olarak, sizi fazlasıyla yoracaktır.

Gebelikte kendinizi halsiz ve yorgun hissetmeniz, stres kaynaklı da olabilir. Bu nedenle hamilelik döneminiz boyunca sizi strese sokan iş ortamlarından, birebir tartışmalardan, evdeki huzursuz durumlardan olabildiğince uzak durmanız gerekmektedir. Ruhsal olarak yıpranmanız sizi etkilediği kadar bebeğinize de yansıyacaktır. Bu yüzden, kendinizi düşünmediğiniz durumlarda bile bebeğinizi düşünerek stresli ortamlardan uzak durmaya özen gösterin.

Gebelikte uyku hali (uyumak)

stres-gebelik
gebelikte yorgunluk ve halsizlik

Gebeliğinizin sağlıklı bir şekilde sonuçlanması için, 9 ay boyunca olmazsa olmazlarınızdan birisidir. Mümkün olan her anı dinlenerek, hatta uyuyarak geçirmeniz, vücudunuzun hiçbir şekilde yorulmamasını sağlayacağı gibi, sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmenize de yardımcı olacaktır. Zaten gebeliğinizin son dönemleri yaklaştıkça, siz isteseniz de istemeseniz de gün içerisinde sık sık uyuma ve gece uyanışlarınız başlayacaktır. Bunun sebebi Gebelikte Uyku ve Sersemlik makalemizde de açıkladığımız gibi vücudunuzun kendisini doğum için ve doğum sonrası için adapte ediyor oluşudur.

“Gebelikte uyku ve sersemlik makalemize buradan ulaşabilirsiniz.”

Gebelik döneminizde aşırı derece yorgun ve uykulu hissetmeniz, gebeliğin size getirdiği değişimlerden sadece bir tanesidir. Ancak normal karşılanan bu durumun hamileliği nasıl etkilediği takip edilmelidir. Kontrol günlerinizde doktorunuzu bu konuda mutlak suretle bilgilendirmeli, kendisinin size yapacağı tavsiyeleri de mutlaka ve harfiyen uygulamalısınız. Çünkü sizi ve bebeğinizi en iyi takip edecek kişi doktorunuzdur.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz