Hamilelikte (gebelikte) Sık İdrara Çıkma

0
1193
görünümler
hamilelik ve sık tuvalet ihtiyacı
gebelikte sık idrara çıkma

Gebelikte Neden Sık İdrara Çıkılır ?

Gebelik döneminde anne adaylarının karşılaştığı bir takım zorluklar ve ağrılar vardır. Bu zorluklardan bir tanesi de anne adayının çok sık bir şekilde idrara çıkmasıdır.

 Sağlıklı bir insanın sık idrara çıkması bir şikayet olarak algılanabilir. Hatta bu şikayetin tıp literatüründeki ismi pollaküridir. Sebebi ise idrar yolu enfeksiyonu veya diyabet gibi bir hastalık olma olasılığıdır. Lakin, hamilelik döneminde yaşanılan sık idrara çıkma bir şikayet olarak algılanmamakla birlikte çoğu uzman tarafından gayet normal bir eylem olarak kabul edilir.

Gebelik döneminin ilk 3 (ilk trimester) ve son 3 (son trimester) ayında rahim duvarlarının idrar torbasına baskı uygulaması sebebiyle anne adayları sık bir şekilde idrara çıkma ihtiyacı duyarlar. İdrar yaparken anne adaylarında oluşabilecek yanma, ateş, aşırı halsizlik gibi belirtiler yok ise, rahim baskısına bağlı normal bir durum olarak değerlendirilmesi kuvvetle muhtemeldir. Eğer anne adayı yanma, ateş, aşırı halsizlik gibi belirtiler görüyorsa bu durumda idrar yolları enfeksiyonundan şüphelenilebilir. İdrar yolu enfeksiyonu varsa, bu durumu araştırmaya yönelik olarak doktorunuza görünmelisiniz.

Gebelik döneminde sık idrara çıkan anne adayı için olası bir idrar yolları enfeksiyonu şüphesi durumunda hızlı bir şekilde doktora başvurulmalı ve bazı kan ve idrar tahlilleri yaptırılmalıdır. Doktorunuz gerekli görmesi durumunda, antibiyotik tedavisi uygulayarak sağlığınıza kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Gebelikte sık idrara çıkma ve gece uykusu :

gebelikte idrara çıkma
hamilelikte sık idrara çıkma

Hamilelikte büyüyen rahimin idrar torbasına yaptığı baskı, artan kan akışı ve buna bağlı olarak metabolizmanın hızlı çalışması gibi birden çok etkenin olduğu gebelikte sık idrara çıkma problemine bilinen ya da en azından tavsiye edilen bir tedavi şekli yoktur. Ancak bu durum anne adayının yaşam standartlarını çok fazla bozduğunda birtakım doğal önlemler alınabilir.

Örneğin, anne adayının sık idrara çıkma durumu gece uykusunu bölmesine neden olacak kadar çoksa; Anne adayı, tükettiği sıvı miktarını gözden geçirmelidir. Eğer fazla sıvı tükettiğini düşünüyorsa, akşam saatlerinde tükettiği sıvı miktarında susuz ve ağzı kuru kalmayacak şekilde bir miktar azaltmaya gitmelidir. Çünkü bu durum, her ne kadar doğacak bebeğin anne vücudunda kendine yer açmasından kaynaklansa da anne adayının tükettiği sıvı miktarı ile de alakalı olabilir.

Anne adayı, fazla idrara çıkma durumu ile karşılaşması durumunda, doktoru ile görüşmeden gündüz saatlerinde tükettiği sıvı miktarında azaltma yapmamalıdır. Gebelikte sıvı alımı çok önemlidir. Anne adayları gün içerisinde hem metabolizmasının hızlanacağından hem de hareketli olacağından vücudundaki sıvı kaybını dengelemeli, bol sıvı almalıdır. Gün içerisinde azaltacağı sıvı alımı, idrar yolları enfeksiyonuna  da sebebiyet verebileceği için kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Sık idrara çıkma şikayetinin çözüm yollarından birisi de, idrarın yapılması esnasında öne doğru eğilerek idrar torbasından daha fazla boşaltım yapılmasıdır. Böylelikle mesane daha fazla boşaltılacak ve tekrar tuvalete gitme süresi uzayacaktır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz