Hamilelikte (gebelikte) Uyku Hali ve Sersemlik

0
2585
görünümler
gebelikte uyku
hamilelik ve uyku

 Gebelik, anne vücudunun her hücresinde değişimin yaşandığı bir dönemdir. Normal yaşantısında uyku ile arası iyi olmayan anne adayları bile gebelik dönemlerinde kafalarını yastıktan kaldıramayabilirler.

Bu durum, olağan bir durumdur. Vücut metabolizması kendini doğuma hazırladığı için ve rahminizde taşıdığınız bebeğiniz de beslenme gibi ana alışkanlıklarına alıştığı için metabolizmanızın zayıf düşmesi, uyuma isteğiniz ve uykudan uyandıktan sonra uzun süreli yaşadığınız sersemlik hissi doğal etkilerdir.

Gebelik dönemlerinizin ilk günlerinde fazlasıyla kendinizi yorgun hissetmeniz ve uyuma isteğinizde yaşayacağınız artış oldukça doğaldır. Hamilelik döneminizin sonlarına doğru ise bu istek, yerini uyuma-uyanma evrelerine bırakacaktır.

Gebeliğinizin ilk dönemlerinde vücudunuz kendisini doğum için hazırlarken, doğum anı ve bebeğinizin gelişimini sağlayacak hormonların, vitaminlerin vücut içerisinde depolanması için çaba sarf edecektir. Bu sayede uyku sersemliğini uzun süre üzerinizde hissedecek, sürekli olarak uyumak isteyeceksiniz. Hamileliğinizin son dönemlerinde ise, dünyaya getireceğiniz bebeğinizin yiyecek ihtiyacını rahat bir şekilde karşılamak, uykunuza mola vererek bebeğinizi emzirebilmeniz için vücut önceden kendini hazırlamaya başlayacaktır. Bu sebep doğrultusunda hamileliğinizin son dönemlerinde uykunuza bol bol ve istemsiz aralar verecek, 3-4 saatlik kısa periyotlarda sık sık uyanmaya alışacaksınız. Uykunuzu kaçıran bu sıkıntıların, doğuma hazırlanan vücudunuzun tatlı eziyetleri olarak düşünmelisiniz.

Sadece gebeliğin başlangıcında ve sonunda değil, hamileliğin her döneminde dinlenmeye çalışmalı ve kendinize mümkün olduğunca fazla dikkat etmelisiniz. Aynı saatlerde yatıp, aynı saatlerde uyanmaya özen göstermelisiniz. Sık idrara çıkma ve mide yanması da gece uykularınızı kaçırabilir. Bu yüzden gece, uyuma saatinizden birkaç saat önce sıvı tüketmeyi bırakmalısınız. Hamilelik hormonları sebebiyle sindirim sisteminizde gevşeyecektir. Bu nedenle akşam yemeğinde sindirimi güç yağlı yiyecekler yiyerek gece uykunuzun bölünmesine sebebiyet vermemelisiniz. Hamileliğinizin hiçbir döneminde vücudunuzu susuz bırakmamalısınız. Gün içerisinde bolca sıvı tüketmelisiniz.

“ Hamilelik döneminde neredeyse her kadının yaşadığı; mide yanması,kramplar, kasık ağrısı,sık idrara çıkma isteği,çarpıntı ve ateş basması gibi şikayetler başlı başına uykunuzu kaçırmaya yetecektir. Ancak bu sorunları kendinize dert ederek stres ve sıkıntıyı davet ederseniz, uyku probleminizi daha da artırabilirsiniz. Bu sıkıntılarınızın, bebeğinizin karnınızda rahat etmesi ve sağlıklı büyümesi için gerekli olduğunu bilmelisiniz. “

hamilelikte uyku
gebelik ve uyku

Eğer ki uyuyamama gibi bir sorun yaşıyorsanız içerisinde kafein (kahve) ve tein (çay) gibi uyarıcı maddeler  bulunan tüm içecek çeşitlerinden mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışmalısınız. Kafeinin uyku açıcı bir etkisi olduğu için, kafein aldığınız zamanlarda uyumanız daha da zorlaşacaktır. Bunun yerine uyku saatinizden bir saat önce papatya çayı veya bir bardak süt içerek vücudunuzun gevşemesine yardımcı olabilirsiniz.

Kontroller için gittiğiniz doktorunuz, size bir takım egzersiz tavsiyelerinde bulunabilir. Bu tavsiyeleri gece yatmadan önce de uygulayabilirsiniz. Yaptığınız egzersizler vücudunuzdaki yağları eriterek laktik asit üreteceği için, vücudunuzu nazik bir şekilde yoracak ve uyumaya ikna edeceksiniz.

Gebelik döneminde uyku hali ve sersemlik, gebeliğiniz için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. “Hiçbir şey yapmadan yoruluyorum” gibi bir şikayetiniz var ise, merak etmeyin; doğa ana, vücudunuzu bebeğiniz için en ideal ayarlara getirmeye çalışıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz