Hamilelikte (gebelikte) Vajinal Akıntı

1
1184
görünümler

Vajinal Akıntı ve Gebelik

hamilelikte akıntı olması
gebelikte vajinal akıntı ve enfeksiyon

Gebelik döneminde sık karşılaşılan şikayetlerden bir tanesi de vajinal akıntıdır. Bu, hamile bayanların %90’ında oluşan normal bir durumdur.

Lökore adı da verilen bu vajinal akıntı, beyaz veya hafif kokulu bir akıntı olabilir. Bu akıntının ana sebeplerinden bir tanesi gebelik sırasında vücut tarafından aşırı derecede üretilen hormonların, genişlemeye başlayan vajina duvarına yaptığı etkilerdir.

Bu akıntı, gebelik süresi boyunca nadiren azalır, genellikle artar ve şiddetlenir. Bazı doğum uzmanları ise, bu akıntının çok yüksek miktarda asit üretmesi sebebiyle zararlı bakterilerin üremesini engelleme gibi önemli bir görevi de hallettiklerini düşünmektedir.

Gebelikte vajinal akıntının temizliği nasıl yapılmalıdır ?

Gebelik zamanında yaşanılan vajinal akıntı ile baş edebilmek için günlük ped kullanmanız ilk ve en önemli tavsiyemizdir. Hem oluşacak enfeksiyon riskini azaltır, hem de gün içerisinde uygun olmayan bir anda olumsuz bir durum ile karşı karşıya kalmanızı engeller.

Gebelik döneminde duş alırken vajina dışardan temizlenmeli vajina içi temizlenmemelidir. Hamilelik döneminde vücudunuz kendi düzenini sağlarken, siz su ile vajinal bölgedeki doğal ortamı değiştirerek, bakteri dengesinin değişmesine sebep olabilirsiniz.

Hamilelik döneminde anne adayları hem rahat etmeli hemde hijyene dikkat etmelidir. Bu yüzden en önemli tavsiyemiz; Hamilelik süreniz boyunca rahat ve bol kıyafetler giymeli, vücuda yapışan ve hava almayan cins kumaşlardan uzak durmalısınız. Ayrıca pamuklu iç çamaşırı kullanmalısınız. Çünkü penye tipi kumaşlar vücudunuzun hava almasını kolaylaştırıp daha az nem tutmasını sağladığından bakteri oluşumunu geciktirecektir.

Gebelikte vajinal akıntı hangi durumlarda tehlikelidir?

  • Akıntıya ekstra olarak karın ağrısı ve ateşiniz varsa,
  • Akıntının rengi yeşilimtırak-sarımtrak bir renk alırsa,
  • Akıntınızın kokusu kötüleştiğinde,
  • Akıntınız peynir kıvamında olduğunda,
  • Vajinal akıntınızda kan olduğunda;
hamilelik enfeksiyon
hamilelikte vajinal akıntı

yukarıdaki belirtilerin bir veya birkaçı bir arada varsa hemen doktorunuzla görüşmeniz hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı açısından önemlidir.

 Vajinal akıntı doğum sonrası da devam eder mi ?

Vajinal akıntının doğum sonrası devam etmesi de sık rastlanılan etkilerden bir tanesidir. Doğum öncesi gerçekleşen akıntı lökore adı ile adlandırılırken, doğum sonrası akıntı loşi, yani lohusalık akıntısı adıyla adlandırılmaktadır. Bu akıntının sebebi de gebelik dönemindeki bulantı ve kusma da olduğu gibi vücut hormanlarında meydana gelen hızlı değişimdir.

Doğum sonrası olan akıntı ilk zamanlar kanlı olabilir. Bu, korkmanızı gerektiren bir durum değildir. 3-4 gün içerisinde bu akıntının rengi gittikçe açılmalı, 10 gün içerisinde sarımtırak bir renge dönmelidir.  Bu akıntı, gebelikten sonra 2 ila 8 hafta kadar sürebilmektedir.

1 Yorum

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz