Hamilelikte(gebelikte)19.hafta-Gebelik ondokuzuncu hafta

0
1658
görünümler

HAMİLELİKTE 19. HAFTA

hamileliğin ondokuzuncu haftası

Tebrikler! Gebelikte yarı yoldasın. Hamileliğin ondokuzuncu haftası bebeğinizin duyularının gelişimi için çok önemli bir zamandır. Bebeğinizin dünyayı anlamasına ve tepki vermesine yardımcı olacak sinir hücreleri beyninin belirli bölgelerinde yoğun bir şekilde büyüyor. Bebeğiniz yaklaşık 14.2 cm uzunluğundadır ve yaklaşık 240 g ağırlığındadır.

Hamileliğin ondokuzuncu haftası bebek gelişimi

Ondokuzuncu haftada bebek amniyon sıvısını yutuyor ve böbrekleri idrar yapmaya devam ediyor. Bebeğinizin saç derisindeki kökler filizlenmeye başladı. Duyusal gelişim bu hafta en yüksek seviyeye ulaşır. Her duyuya hizmet eden sinir hücreleri; tat, koku, işitme, görme ve dokunma beynin kontrolünde gelişmektedir. Sinir hücresi üretimi, mevcut sinir hücreleri büyüdükçe ve daha karmaşık bağlantılar kurdukça yavaşlar.

Hamileliğin ondokuzuncu haftasında annede olan değişimler

Rahminizin üst kısmı göbek deliğinize kadar genişledi. Bu haftadan itibaren rahminiz haftada yaklaşık bir santimetre hızla genişleyecektir.

Ayrıca karnınızın alt kısmında bir miktar ağrı hissedebilirsiniz. Bu genellikle endişe edilecek bir şey değildir. Bu sadece kaslarınızı gerip şişkinlik hissi yaratıyor. Bebeğinizin doğumda olabildiğince kolay bir şekilde pelvisinizden geçmesine yardımcı olmak için vücudunuz, bağlarınızı yumuşatan relaxin adlı bir hormon üretir.

Duygularınız nasıl değişiyor 

19 hafta hamilelik

Doğum sancısıyla nasıl başa çıkacağınız konusunda endişelenmeniz doğaldır. Merak etmeyin vücudunuz doğum için hazırlanıyor. Ancak, normal doğum yapmaktan çok endişeli olduğunuzdan dolayı, sezaryen seçeneğinin daha kolay olduğunu düşünüyorsanız, bunun da büyük bir operasyon olduğunu unutmayın.

Sezaryen da, kendi risklerini taşıyan doğum yapmanın farklı bir yoludur. doğum anı daha az ağrı olacak ama daha basit olan normal doğumdan daha geç iyileşeceksiniz. Acı ile baş etme düşüncesi sizi gerçekten korkutuyorsa, çok işe yarayan birçok tıbbi ağrı azaltma yöntemi olduğunu unutmayın. Bu seçenekler arasında, kasılmalar sırasında nefes alabileceğiniz, belinizden yapılan bir anestezi işlemi olan epidural da bulunmaktadır.

Bilinmesi Gerekenler

  • Acıkmaktan, horlamaktan ve kötü rüyalardan dolayı sabahları dinç ve dinlenmiş olarak uyanamayabilirsiniz. Bunun için ayrı bir oda ayarlayarak dinlenme zamanınızı uzatabilirsiniz.
  • Günlük işlerinizden kendinize zaman ayırmanız gerekli. Kendinizi yormayacağınız şekilde hafif egzersiz ve kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.
  • Hamilelikte biraz kilo almak doğaldır, ancak biraz fazla kiloluysanız, bebeğinizin hareket ettiğini hissetmeniz daha geç olabilir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz