İmplantasyon (yerleşme) Kanaması – Gebelikte Üstüne Görme

0
3155
görünümler

İmplantasyon Kanaması-Yerleşme Kanaması nedir?

yerleşme kanaması
yerleşme kanaması-üstüne görme

Halk arasında üstüne görme olarak da bilinen implantasyon kanaması (yerleşme kanaması) gebelik belirtilerinden biridir. İlişki sonrası spermler, her ay düzenli olarak bırakılan yumurtanın bir gün boyunca beklediği fallop tüplerine doğru yol alır.

Yumurta hücresi yumurtalıklardan döllenmesi için bırakıldığında en fazla 24 saat yaşayabilir.”

 Milyonlarca sperm hücresi daha rahmin içinde enerjisini tüketir. Geriye kalan az miktardaki sperm yumurtayla karşılaşır. Yumurta sadece bir tane spermin içeriye girmesine izin verir.

“Sperm hücresinin rahimde canlı kalma süresi ise 72 saattir.”

Yumurta hücresine giren sperm, yumurtayı döller ve döllenmiş yumurta hücresi bölünerek rahime doğru hareket eder. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sırasında rahim duvarı zedelenir ve az miktarda kanama oluşur işte bu kanama implantasyon kanamasıdır. Kanama genellikle lekelenme şeklindedir ve birkaç gün sürer.

İmplantasyon kanaması(üstüne görme) ne zaman gerçekleşir?

İmplantasyon kanamasının gerçekleşme zamanı genellikle adet dönemine denk gelir ve halk dilinde adına, hamileliğin üzerine adet görmek anlamında üstüne görme denir. Bu sebepten birçok kadın implantasyon kanamasını adet kanamasıyla karıştırmaktadır. Yumurtlama sürenize ve döllenme zamanına göre değişen implantasyon bazen de normal adet gününüzden bir kaç gün önce veya birkaç gün sonra olabilmektedir.

Yumurtlama(ovulasyon) zamanı hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.”

Yerleşme kanaması ile adet kanamasını nasıl ayırt ederiz?

yerleşme kanaması-ovulasyon
yerleşme kanaması-ovulasyon

Yoğunluğu farklıdır:

implantayon kanamasını, regl kanamasından ayıran en önemli faktör kanama yoğunluğudur. Adet kanaması(regl) yerleşme kanamasından daha uzun sürer ve akan kan miktarı da daha fazladır.Yerleşme kanamasını daha çok lekelenmeye benzetebiliriz.

Rengi farklıdır:

Yerleşme kanaması ve adet kanamasını ayıran bir diğer faktör de rengidir. İmplantasyon kanaması genellikle açık pembe veya kahverengidir. Hamile Kadınların çoğu implantasyon kanamasının kahverengi renkli olduğunu belirtir. Bazı kadınlar ise pembe renkli homojen bir akıntı şeklinde geldiğini belirtmiştir.

Zamanı farklıdır:

Bir diğer farklılıkta zamanıdır. Her ay aynı döngüde adet kanaması yaşayan bir kadının, Hamilelikten şüphelendiği ay adet olması gereken günden birkaç gün önce veya sonra farklı yoğunlukta ve renkte kanaması olması hamilelik belirtisi olabilir. Ayrıca buradaki zaman regl süresiylede farklıdır. Örneğin her ay 3 ila 7 gün arasında regl olan bir kadın, implantasyon kanamasını sadece bir gün belkide birkaç gün ama çok az lekelenme şeklinde yaşarsa hamilelikten şüphelenmelidir.

İmplantasyon kanaması ile birlikte sık rastlanan hamilelik belirtilerini yaşıyorsanız, aynı gün hastanede yapılan kan testi veya birkaç gün sonra yapılacak idrar testiyle gebe olup olmadığınızı kesinleştirebilirsiniz.

“Gebelik belirtilerinin tamamını okumak için makalemize buradan ulaşabilirsiniz.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz