Kolostrum (ağız sütü) nedir? Ne zaman ve Ne kadar gelir?

0
6164
görünümler

Doğuma az kaldı! Peki bebeğinizi ilk doğduğunda nasıl besleyeceksiniz?

Doğum yaklaştığında anne adayları bebek beslenmesi hakkında bilgi almak isterler. Duyduğunuz o garip isimli anne sütü çeşitleri kafanızı çok karıştırdı değil mi? Merak etmeyin aklınıza takılan; Kolostrum nedir? Ağız sütü ne demek? İlk süt ne zaman gelir? Kolostrum ne kadar süre devam edecek? Bebeğim yeterince besleniyor mu? Başlangıçta sadece anne sütü yeterli mi? gibi bütün sorularınız cevabı bu yazımızda.

Kolostrum (ağız sütü) tam olarak nedir?

kolostrum önemi
kolostrum nedir?

Belki kolostrumu hiç duymadınız ya da duydunuz ama ne olduğundan tam olarak emin değilsiniz. Kolostrum anne sütünden önce gelen bir öncül süttür ve değeri ancak altınla ölçülebilir bu nedenle kolostrumun bir diğer adı da altın süttür. Kolostrum açık sarı, altın veya bazen berrak renklidir ve kalın, kremsi bir sıvıdır. Enfeksiyonlara karşı doğal koruma sağlayan kolostrum içeriğindeki immünoglobulin A (IgA) antikoru sayesinde; bağırsak, boğaz ve akciğerlerdeki yumuşak doku ve zarları koruma altına alacaktır. Protein bakımından zengin, şeker ve yağ açısından ise olgun anne sütüne kıyasla daha düşük olan kolostrum, doğumdan sonra ilk iki ila beş gün arasında salgılanmaktadır.

Kolostrum ne zaman üretime başlayacağım?

Kolostrum üretme zamanı kadından kadına değişiklik gösterir. Bazı anneler gebeliğinin ilk üç aylık döneminde (1. trimester) kolostrum üretmeye başlarlar. Daha yaygın olarak, kadınlar üçüncü trimesterde üretmeye başlarlar. Hamileliğinizin ileri dönemlerinde göğsünüzü sıktığınız zaman akan sıvı altınlarınızı görebilirsiniz. Hamilelik döneminde üretilen bu altın değerindeki sıvı bebeğinizin ilk besini olacak.

Ancak henüz sıvı görmüyorsanız endişelenmeyin. Plasenta doğumla birlikte vücuttan atılınca gerçek hormonal değişim başlar ve göğüslerinizi süt üretimine başlaması yönünde uyarır kolostrum üretimi bu dönemde de başlayabilir.

Ne kadar süre kolostrum üreteceğim?

Doğumla birlikte anne sütü; kolostrum (ilk süt), geçiş sütü (transitional) ve olgun süt (mature) olarak üç aşamada gözlemlenir.

kolostrum ve anne sütü
kolostrum aşamaları
Kolostrum (ilk süt) üretim zamanı ve yoğunluğu:

Doğumdan sonraki ilk 2-5 gün boyunca vücudunuz sadece kolostrum üretecek. 24 saate yaklaşık 30 ml üretilecek olan bu süt daha sonra yerini geçiş sütüne bırakacaktır.

Geçiş sütü (transitional) üretim zamanı ve yoğunluğu:

Sonraki aşamaya “geçiş sütü” denir ve bu, 10-14 gün sürer. Günlük 200 ila 500 ml arasında üretilecek olan bu geçiş sütü, kolostrumun ve emzirme sütünün bir karışımı olup, sonunda süt olgun anne sütüyle (mature) değiştirilecektir.

Olgun süt (mature) üretim zamanı ve yoğunluğu:

İkinci haftanın sonunda olgun süt aşamasına geçen anne sütü; kolostrumdan daha açık renkte ve daha az yoğun olmasına rağmen günlük 500 ila 1150 ml arasında üretilmektedir.

uzmanlar, bebeğin ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmesini önermektedir.

Bebeğim yeterince besleniyormuş gibi hissetmiyorum!

Göğüsleriniz bebeğin ilk beslenmesinde çok dolgun olmayacaktır ve yeni doğanınıza yetmiyormuş gibi görünebilir.

Bebeğin midesinin doğumdan hemen sonra bir misket büyüklüğünde olması nedeniyle, onu doldurmak ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için çok fazla süte ihtiyacınız yok. Ayrıca kolostrum süper konsantre olduğu için bebeğinizin daha uzun süre tok kalmasına yardımcı olacaktır. Bebeğinizin beslenme başına ihtiyacı olan sadece 1-1,5 çay kaşığı kolostrumdur.

Bebeğin ne kadar hızlı beslediğini veya göğüslerinizin ne kadar dolu hissettiğine odaklanmak yerine bebeğin bezlerini ve genel havayı izleyin. Bebeğiniz günde en az 6 kere bezini kirletiyor ise işler yolunda demektir.

Ayrıca, bu özel sütün tüm harika faydalarından emin olmak için günde en az 8 kez bebeği emzirdiğinizden emin olmalısınız.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz