Kolostrum Yararları Nelerdir? – Anne Sütünden Farkı Nedir?

0
1214
görünümler

Kolostrumun anne sütüne göre farkı nedir?

kolostrum'un faydaları
kolostrum faydaları

Kolostrum yararları kısaca anlatmak gerekirse; anne sütüne göre daha zengindir ve farklı bir beslenme profili vardır. Kompozisyona bakıldığında, kolostrum, aslında beyaz kan hücreleri ve bağışıklık kazandırma özellikleriyle doludur. Çünkü anne sütü ile karşılaştırıldığında kanla daha fazla ortaktır. Kolostrum (sıvı altın) protein açısından daha yüksektir ve şeker ve yağ daha düşüktür, bu nedenle sindirimi kolay bir ilk yiyecektir.

Anne sütü bebeğinizi ayakta tutmak, bağışıklık sistemini kurmak ve uzun vadeli gelişime katkıda bulunmak için tasarlanmıştır. Ancak kolostrum bütün bunları minik bir tek dozla yapabilecek güçte süper bir besindir.

Eğer doğumdan önce göğüsleriniz kolostrum sızdırıyor ise sızan sıvıyı biriktirip doğum sonrası kullanmak üzere dondurabilirsiniz.

 Kolostrum yararları nelerdir?

Bağırsakları kaplar

Bebekler, geçirgen bir bağırsak astarı ile doğarlar. Bu nedenle enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı daha hassastırlar. Kolostrum kan dolaşımına bu astarla girer ve böylece bağırsak deliklerini kapatmaya yardımcı olur ve anne sütünün yolunu açar. Bu süreç bebeğinizin daha sonraki yaşamında da beslenme alerjileri ve astım, alerji, egzama ve daha fazlasına neden olabilecek bağırsak sızıntısı sorunlarını önlemeye yardımcı olur.

Sindirim kanalını temizler

Bebeğinizin sahip olduğu ilk bağırsak salgısı mekonyum ; kalın, yeşilimtırak katran benzeri bir maddedir. Geleneksel formül mamalar bir bebeği kabız yapabilecekken , kolostrum sindirim sistemini boşaltmaya ve mekonyumu dışarı atmaya yardımcı olur. Bu, aynı zamanda sarılık önlemeye yardımcı olur, çünkü kolostrum, sarılığa neden olan aşırı bilirubini atar.

Bağışıklık hazırlığı

kolostrum anne sütü farkı

Kolostrum, beyaz kan hücreleri, antikorlar ve bebeğinizin bağışıklık sistemini oluşturan immünoglobülinler içerir. Bunlardan biri olan immunoglobulin A, boğaz, akciğer ve bağırsak enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayan bir antikordur.

Aslında, kolostrum, penisilin ve modern antibiyotikleri kullanmaya gerek kalmaksızın bağışıklığı korur ve pH seviyesini dengeleyerek iyi bakterilerin gelişimini teşvik eder.

Bedensel fonksiyonları düzenler

9 ay boyunca, bebeğiniz dış dünyadan korunan, rahminizde koruyucu bir koza içindeydi. Ancak doğum gerçekleştikten sonra, vücudunun kendi kendini tamamen düzenleyebilmesi biraz zaman alıyor. Kolostrum, bebeğin vücut ısısını, vasküler sistemi, glikoz metabolizmasını ve akciğer fonksiyonunu düzenleyerek uyarlanmasına ve sıvı homeostazının korunmasına yardımcı olur.

Vücudu onarır

Kolostrum, iki önemli büyüme faktörü olan alfa, beta ve insülin benzeri büyüme faktörleri 1 ve 2′ nin bilinen doğal kaynağıdır. Bu benzersiz maddeler, bebeğin küçük vücudunun düzgün büyümesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda doğum esnasında yaşadığı stres ve travmanın  onarılmasına yardımcı olur. Bu büyüme faktörleri, kasları, kıkırdakları ve iskelet sistemini büyütme ve onarma yetenekleri açısından olağanüstüdür.

Doğal bağışıklama

Kolostrum, daha sonra anne sütü ve katı gıdalar için hazırlanan bağırsak astarını hazırlar ve doğal bir bağışıklık oluşturur. Bu, mikropların ve istenmeyen diğer maddelerin kan dolaşımına girmesini ve bebeklerin en savunmasız olduğu bir zamanda hastalığa neden olmalarını önler.

Diyetim kolostrumu etkiliyor mu?

Araştırmalar, bir annenin diyetinin; kolostrumdaki sağlıklı yağları ve vitamin içeriğini değiştirdiğini göstermiştir.

Bu nedenle doymuş hayvansal yağlar ve taze ürünler gibi iyileştirici gıdalarla dolu, sağlıklı, dengeli bir beslenme hem anne hem de bebek için faydalıdır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz