Molar gebelik (Mol Gebelik ya da Üzüm Gebelik)

0
1697
görünümler

Bu yazımızda anne ve babadan gelen kromozomların, anormal gebelik oluşturması yani molar gebelik hakkında merak edilen; Mol gebelik nedir? Molar hamilelik çeşitleri nelerdir? Molar gebelikler ne kadar yaygın? Molar gebeliğin sebebi nedir? Molar gebelik yaşadığımı nasıl bilebilirim? Molar gebelik tedavisi nedir? Ne zaman tekrar hamile kalmaya çalışabilirim? gibi soruları yanıtlayarak anlatmaya çalışacağız.

Molar gebelik nedir?

Halk arasında oluşturduğu şekilden dolayı üzüm gebeliği olarak da adlandırılan mol gebelik; Babadan gelen spermin yumurta ile buluşmasından sonra bazı problemlerden dolayı kromozom dizilişinin farklılaşması ve anormal şekilde büyümesidir.

Bir döllenmiş yumurta normal bir embriyoya değil de üzüm gibi çok parçalı bir büyümeye dönüştüğünde molar hamilelik olur. Sperm ve yumurta normal şekilde döllenir ve rahim duvarına tutunur. Buraya kadar her şey normal gebelikteki gibidir. Bu nedenle başlangıçta molar gebelik oluştuğunu anlayamaz ve tipik gebelik belirtileri yaşayabilirsiniz. bu aşamadan sonra anormallik kendini gösterir ve parçalı üzüm şeklindeki tıp dilinde mol hidatiform olarak adlandırılan kist rahimde çoğalır ve büyür. En sonunda kanama veya bir şeylerde yanlışlık olduğuna dair diğer belirtiler anne tarafından da anlaşılacaktır.

molar hamilelik
normal ve molar gebelik

Yukarıda sol tarafta henüz gebelik oluşmamış bir rahim ve sağ tarafta mol gebelikle anormal çoğalmış bir gebelik resmedilmiştir.

Hamileliği bu şekilde kaybetmek korkutucu ve üzücü olabilir. Ancak, uygun tedavi gördüğünüz sürece, uzun vadeli fiziksel sonuçların olması muhtemel değildir.

Molar gebelik çeşitleri nelerdir? Molar gebeliğin sebebi nedir?

Molar gebelik tam mol gebelik ve yarı mol gebelik olarak ikiye ayrılmaktadır.

normal doğum
normal gebelik

Normal gebelikte, babadan gelen 23 kromozom ile anneden gelen 23 kromozom  sperm ve yumurta aracılığıyla birleşir ve sağlıklı bir gebelik oluşur. Molar gebelikte durum böyle değildir.

Tam mol gebelik: 
mol gebelik
tam mol gebelik

Bu tür molar gebelikte, sperm yumurta içine girdiğinde anneden gelen kromozomla hiç birleşmez sadece babadan gelen 23 kromozomlu sperm yumurta içinde kendini kopyalayarak anormal şekilde çoğalır. Komple molar gebeliklerin çoğunda, döllenmiş yumurta, kromozomların babadan iki kopyasını içerir ve anneden hiçbiri yoktur. Bu durumda embriyoda, amniyotik kese veya herhangi bir normal plasenta dokusu bulunmaz. Bunun yerine plasenta üzüm kümesine benzeyen bir kist yığını oluşturur.

Kısmi mol gebelik:
molar gebelik
kısmi molar gebelik

Bu tür molar gebelikte ise babadan gelen spermlerden iki tanesi yumurta içine girer ve yumurta da bulunan 23 kromozomla babanın 23+23=46 kromozumu birleşir. Bu nedenle toplamda 69 kromozomluk anormal bir yapı oluşur. Kısmi bir molar gebelikte, anormal doku kümesinde bazı normal plasental doku vardır. Embriyo gelişmeye başlar, bu nedenle fetüs veya sadece bir miktar fetal doku veya bir amniyotik kese olabilir. Fakat bir fetüs mevcut olsa bile, çoğu vakada hayatta kalamayacak kadar anormaldir.

Molar gebelikler ne kadar yaygın?

Türkiye’deki her 1000 gebeliğin yaklaşık 1’i molar gebeliktir. Eğer 20 yaşın altında veya 35 yaş üzerindeyseniz, daha önce molar hamileliğiniz varsa, iki veya daha fazla düşük varsa, karoten ve folik asit eksikliği yaşıyorsanız molar hamilelik riskiniz yüksektir.

Molar gebelik yaşadığımı nasıl bilebilirim?

Erken, tipik gebelik belirtileri olabilir, ancak sonrasında biraz lekelenme veya kanama başlayacaktır. Parlak kırmızı veya kahverengimsi bir kanama olabilir, sürekli veya aralıklı, hafif veya ağır olabilir. Bu kanama hamileliğinizde en erken altı hafta veya en geç 12. Haftada başlar.

Şiddetli mide bulantısı ve kusma,

Karın bölgesinde kramp veya şişme olabilir (çünkü rahmin normalden daha hızlı büyüyebilir).

Hamilelik sırasında herhangi bir lekelenme veya kanama olması durumunda doktorunuzu hemen arayın. Bu semptomlar mutlaka bir molar gebelik sinyali vermez ancak uygulanan ultrason ve kan testi doktorunuza yeterli ipucunu verecektir. Molar hamileliğiniz varsa, ultrason rahminizde bir üzüm kümesi gibi görünen kistleri gösterecek ve hCG seviyesi normalden daha yüksek olacaktır.

Normal gebeliğe benzeyen diğer belirtileri de yoğun yaşayabilirsiniz;

  • kramplar
  • düzensiz kalp atışı
  • aşırı terleme
  • aşırı sinirli ve uykulu olma
  • çok şiddetli mide bulantısı

Molar gebelik tedavisi nedir?

Molar hamilelik teşhisi konduğunda anormal dokuyu çıkarmak için kürtaj uygulanması gerekecektir. Bu işlem genel veya bölgesel anestezi altında yapılabilir. Kürtaj sonrası yapılan düzenli takiplerde kalıcı anormal doku tespit edilirse yayılmasını engellemek için doktorunuz kemoterapi uygulaması isteyebilir. Ancak bu çok sık karşılaşılan bir durum değildir.

Doktorunuz daha sonra azalmakta olduğundan emin olmak için hCG seviyenizi haftada bir kez izlemek isteyecektir bu da molar dokunun kalmadığının bir göstergesidir. hCG seviyeniz üst üste sıfır değerde çıksa bile bir sene boyunca her ay ya da iki haftada bir düzenli olarak kan testi ile tekrar ölçüm yapılması normaldir.

Ne zaman tekrar hamile kalmaya çalışabilirim?

mol gebelik
molar gebelik görüntüsü

Gördüğünüz tedavinin çeşidine bakılmaksızın molar gebelik sonrası 1 yıl korunma ve takip dönemi geçirmeniz gerekir. hCG seviyeniz sıfıra düştükten sonra bir yıl beklemeniz gerekecek ve sonrasında hamile kalmaya çalışılmaya başlanacaktır. Bundan önce hamile kaldıysanız, hCG düzeyleriniz yükselir ve doktorunuz olası anormal dokunun büyümesini ayırt edemez.

İyi haber şu ki, molar gebelik yaşadıysanız, kemoterapi uygulansa bile doğurganlığınızı veya normal gebeliğinizi etkilemez. Ölü doğum, doğum kusurları, erken doğum ya da diğer komplikasyonlar için artmış bir risk altında değilsiniz. Ve başka bir molar hamilelik riskiniz sadece% 1-2’dir.

Yeniden bebek düşünmeye başlamadan önce en az bir yıl boyunca haftalık veya aylık takip ziyaretleri yapmanız gerekecek ve kalıcı anormal hücrelerin olma ihtimalinden çok endişe duyabilirsiniz. Kalıcı anormal hücreler saptanırsa kemoterapi görmeniz gerekebilir ve bu da sonraki gebelik sürenizi daha da uzatabilir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz