Ovulasyon (Yumurtlama ) Belirtileri

0
1107
görünümler

 

Yumurtlama döneminizde misiniz. Bir ovulasyon kiti ya da hamilelik takvimi kullanmasanız bile vücudunuz size yumurtlama döneminizde olduğunuzun işaretlerini verecektir.

Hamile kacalendar-1255953_960_720lmaya çalışıyorsanız yumurtlama belirtilerini öğrenmek başarıya giden bir adım olabilir.

Yumurtlama yumurtalıktan bir ya da birden fazla döllenmeye hazır yumurta üretilmeme sürecidir.Yumurta rahim içinde 12 ila 24 saat döllenmeye hazır olarak kalır. Bu kısa süreyi verimli kullanabilmek için yumurtlama öncesinde vücudunuzun size verdiği uyarıları dikkatle takip etmelisiniz.

Yumurtlama belirtileri nelerdir?

Aşağıdaki gözlenebilir belirtiler yumurtlamayı gösterir:

*Göğüslerde hassasiyet

*Karın krampları veya sancıları (adet sancısına benzer daha hafif şiddette)

*Artan vajinal akıntı: Adet döngüsü tamamlandıktan sonra vajinada oluşan akıntının yumurtlama ile birlikte miktarında artış gözlenir. Yumurta akı kıvamında olan bu akıntının yumurtlamanın hemen sonrasında miktarı azalarak kıvamı koyulaşmaya başlar.(Vajinal akıntının artışına sebep olabilecek diğer faktörler: Enfeksiyon, cinsel heyecan ,emzirme, erken menopoz)

*Bazal vücut ısısında artış: yapılan araştırmalara göre yumurtlamayı takiben bazal vücut ısısında ani bir artış gözlemlenmektedir. Yumurtlama takibi yaparken diğer belirtileri gözlemlemenin  yanı sıra düzenli olarak vücut ısısının kontrolü de yumurtlama ile ilgili ipucu verebilir. Ancak heyecan,terleme ve ateşli hastalık var ise bu seçeneği atlamanız gerekir.

Önceki İçerikErken Gebelik Belirtileri
Sonraki İçerikBaba Olmak
Paylaş

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz